Nieuwe uitgaven 'k heleze Wie het artikel van Aad de Klerk in deze Wete gelezen heeft, zal zich erover verba zen dat er zich betrekkelijk weinig leden van onze Kring in Arnemuiden bevinden. De eigen Historische Vereniging daaren tegen heeft een explosieve start doorge maakt, met momenteel al meer dan 300 leden. Als we ervan uitgaan dat 60 procent daarvan in Arnemuiden zelf woont, bete kent dat dat één op de 26 Arnemuidenaars zich hierbij aangesloten heeft! Maar waar om is ónze kring er toch nooit in geslaagd zoveel leden te trekken? Hebben wij in ons verenigingsblad het Arnemuidse heem ver onachtzaamd? Was er te weinig aandacht voor het Walcheren aan gene zijde van het kanaal? Om iets goed te maken: in deze rubriek publikaties over Arnemuiden. Het gemeentebestuur van Arnemuiden heeft gemeend vóór de herindeling van 1997 het oud-archief in geordende staat te moeten brengen. De inventaris is een leuk geïllustreerd boekwerkje geworden. Het oudste stuk in het archief is een akte uit 1431Vanaf het moment dat prins Willem van Oranje Arnemuiden het stadsrecht schonk (1574) is het archief vrij compleet. Het Arnemuidse archief bevindt zich thans in Middelburg. Het herbergt een schat aan gegevens, die stof genoeg biedt voor talrij ke onderzoekjes. Het is onder meer de kroniekschrijver J. Adriaanse die deze schatkamer heeft geopend en toegankelijk gemaakt voor een breed publiek. Zijn Kro niek van Arnemuiden, waarin vanaf 1695 van jaar tot jaar de gebeurtenissen staan opgetekend, nadert haar voltooiing. Deel 4, over de periode van 1948 tot 1966, is in aantocht. 'Met zo'n grote (Middelburgse) wijk die zo'n historie heeft, kun je niet nonchalant omgaan,' zei wethouder Van Belzen van Arnemuiden terecht. Vlak voor de smal- stad haar zelfstandigheid zou verliezen, na meer dan vier eeuwen autonomie, heeft het gemeentebestuur daarom nog snel een boekje laten uitbrengen, met een anekdotische terugblik op het (recente) verleden. Dit werkje is aan alle inwoners cadeau gedaan. Journalist Jacques Cats heeft er op zijn eigen onnavolgbare wijze een prettig leesbaar magazine van gemaakt. Veel foto's en interviews, met betrekking tot bijvoorbeeld de brand van korenmolen 'Nooitgedacht', de ontwikke ling in de garnalenpeilerij (wist dat de 'Erremuuse horrenet' tegenwoordig in Marokko wordt gepeld?), de klederdracht, enzovoort. Met de gemeentelijke herindeling is er dus aan een periode van meer dan vier eeu wen autonomie aan de monding van de Arne een eind gekomen. De gemeente raad van Arnemuiden heeft met haar una niem en krachtig 'nee' tegen de herinde lingsplannen dus bakzeil gehaald. Een raadslid verwoordde het als 'een inktzwar te dag voor Arnemuiden.' Wellicht is het dit opgaan in een groter verband geweest dat nu de ogen heeft doen openen voor de schoonheid van het oude vertrouwde. Tiny Polderman Frank de Klerk, Inventaris van de archieven van de Gemeente Arnemuiden 1431-1857 (1892). Goes 1996. Te koop bij het gemeentearchief van Goes; prijs 10,-. J. Adriaanse, De Kroniek van Arnemui-

de Wete | 1997 | | pagina 34