waterbehoefte regelden we toen in een rijtjeswoning. Daar lag een dochter uit het gezin, vermoedelijk met een longziekte, in een tuinhuisje van vliegengaas. (Wie her innert zich deze situatie?, Br.) Vrije tijd hadden we niet tot nauwelijks, een zwempartij in Vlissingen was al iets bijzonders. In februari 1944 vertrokken we Samstagnachmittag Spaziergang"Soldaat Erich Speckmann op het Walcherse strand. uit Middelburg. Om het transport te beschermen gingen we ongeveer een week bij het station Middelburg in stelling; we lagen daar toen in een huis in de buurt. Afgezet tegen mijn latere oorlogservarin gen was het verblijf op Walcheren pure vakantie.' Erich Speckmann van de 19de Luftwaffe Felddivision kwam terecht in Domburg: 'We woonden onder andere in bunkers in de duinen, waar ons leven zich groten deels afspeelde. Het landschap leek een beetje op thuis, Oldenburg.' Speckmann stuurde enkele veldpostbrie- ven. Daaruit het volgende: '6 November 1943: we zitten op onze kamer en drogen ons uniform, want vanmorgen zijn we tij dens onze dienst kletsnat geregend. Giste ren is in onze omgeving een viermotorige bommenwerper in zee gestort. Hij vloog al brandend over ons heen toen hij plotseling kantelde en in zee viel. Jullie zullen daar wel weer alarm gehad hebben, want een grote formatie vloog hierover terug. Een tijdje later kwamen de kreupelen, die van ons de volle laag kregen. '13 November 1943: afgelopen zondag was hier een zware storm met buien. Ook vandaag is het echt hondeweer. Vanuit de tweede verdieping van ons hotel hebben we een mooi uitzicht op zee en kan ik in de verte de bruisende golven zien. Jullie hoeven geen vet- of gebakbonnen te sturen, want die zijn hier niet geldig. We krijgen iedere veertien dagen bonnen voor 500 gram gebak. Het gebak is hier beter dan in Oldenburg, er zit zelfs nog slag room en pudding op. Gisteren hebben we onze kantine-artikelen gekregen. Omdat ik niet alles kan oproken, heb ik voor vader een pakje gemaakt met vier doosjes siga retten. We kregen de man ook nog een derde fles likeur.' Speckmann werd in maart 1944 verplaatst naar België. Tegen de wind opboksen Na het vertrek van de 19de LW Felddivi sion kwam de 165ste Reserve Infanterie Division naar Walcheren. Ook hiervan meldden zich oudgedienden.

de Wete | 1997 | | pagina 10