i.diJti.n'Ix''"' ÉÈw h "i - ~—méSiï' liggen. Overigens kwamen deze gebieden ook zonder moernering lager te liggen, omdat de op het veen liggende zware klei zorgde voor inklinking. Het grondwater zorgde in de wintermaanden regelmatig voor overlast, doordat de gebieden onder water kwamen te staan. Bij dijkdoorbraken kwam het erachter liggende land sneller onder water te staan, wat vooral westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft geweten. Daar werd het verloren gegane gebied grotendeels weer op de zee heroverd, maar in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen (het Verdronken Land van Saeftinghe) en Zuid-Beveland (het Verdronken Land van Reimerswaal) is na overstroming niet meer ingepolderd. De natte poelgebieden waren een paradijs voor veel watervogels en sommige delen waren in de zomer rood- paars en geel gekleurd van de orchideeën en ratelaars. Het hollebollige landschap is hier en daar op Walcheren nog wel te vin den, bijvoorbeeld ten noorden en noord westen van Middelburg (De Sint-Laurense weihoek). In deze gebieden vind je traditio neel weinig akkerbouw en veel veeteelt. Alhoewel met het bemalen van de lage gebieden akkerbouw tegenwoordig goed Bunkers - hier bij de Verbrande Hofiveg - her bergen kolonies vleermuizen, die vrijwel ner gens anders meer terecht kunnen vanwege de isolatie van schuren en huizen en het verdwij nen van oude gebouwen (foto Leo Hollestelle) mogelijk is, blijft het toch het veeteeltge- bied van Walcheren. De moernering zorgde voor een totale ver andering van het landschap. Uiteraard deed de toegenomen cultivering van Wal cheren dat net zo goed. Op de gemoer- neerde gronden (poelgronden) werd, dit in tegenstelling tot de hoger gelegen gebie den (de kreekruggen), niet of nauwelijks gewoond, gebouwd en verbouwd. De kreekruggen waren als hoogste (en dus veiligste) gronden het meest geliefd. Hier vind je dan ook de meeste dorpen en ste den. Nadat Karei V het moerneren had verboden - hij zag het gevaar van laagge legen gebieden in een tijd dat de zee weer actiever werd (denk maar aan de grote rampen van 1530 en 1532) - is het land schap van Walcheren gedurende eeuwen niet noemenswaardig veranderd. Langs de duinen ontstonden grote buitens, hier en daar in het binnenland ook, er kwamen

de Wete | 1997 | | pagina 21