museum in Amsterdam en de NOB te Hil versum. In elke genoemde Zeeuwse instelling is een catalogus voorhanden waarin kan worden opgezocht welke films er zijn. Dat betekent vaak niet meer dan een korte aanduiding waar de film globaal betrekking op heeft. Zo heeft het Gemeentearchief Middelburg een grote collectie jaarfilms onder de titel Middelburgs mozaïek van 1961 tot en met 1993, waarin de hoogte punten van een jaar in de stad zijn vastge legd. Wat er precies op de films te zien is, staat niet in de catalogus. Het materiaal is maar zeer beperkt door individuele bezoekers in te zien. De diensten zijn niet berekend op vertoon van films of het materiaal is te kwetsbaar om zonder meer in een projec tor te stoppen. Alleen de films van de Afdeling Voorlichting van de Provincie Zee land, professioneel gemaakte publiciteits films, worden uitgeleend. Bij de andere instellingen ligt de nadruk op bewaren. Het Zeeuws Documentatiecentrum, beheerder van een groot deel van de films, leent geen materiaal uit, noch worden video kopieën gemaakt. De aardigste fragmen ten worden geselecteerd voor de Zeeuwse Filmdagen en zijn dan voor het publiek te zien. Het kwetsbare originele materiaal, vaak van verschillend formaat (8 mm en 16 mm), wordt hiervoor bij gespecialiseer de bedrijven gekopieerd op een nieuwe band voor vertoning. Inmiddels zijn enkele films ook op video gezet en in de handel gebracht. Niet alles kan in de handel gebracht worden. Op bijna al het materiaal zitten auteursrechten en niet elke filmmaker is ervan gecharmeerd dat zijn filmpjes overal te koop liggen. Veel filmmateriaal is ook niet zonder meer voor iedereen interessant. De kwaliteit is soms echt te slecht en de inhoud spreekt lang niet altijd voor zich. Veel wisselende scènes maken het beeld onrustig en de verwarring wat en waar iets is, is groot, wat door het ontbreken van geluid nog wordt versterkt. Dergelijke films zouden voorzien moeten worden van commentaar en goed gemonteerd. Kortom, daar moet met de nodige deskundigheid naar geke ken worden en dat is arbeidsintensief, dus duur. In handen van een professionele docu mentairemaker kunnen met het amateur materiaal aangrijpende filmverslagen wor den gemaakt, zoals een ieder die zondag 4 mei bij de VPRO naar De maalstroom, een familiekroniek heeft gekeken, kon con stateren. Schijnbaar eenvoudige familie filmpjes leverden een schrijnende docu mentaire op over Joods leven in Neder land. Geheel onverwacht - althans voor mij - bleken Annie en Max Peereboom met hun dochtertje in Vlissingen te hebben gewoond, tot hun gedwongen verhuizing naar Amsterdam in 1942. Filmbeelden uit Amsterdam werden afgewisseld met opna men van nieuwbouw aan de Singel, schaatsers op de Spuikom en fietsers op het Walcherse platteland. Daar tussendoor waren filmpjes gemonteerd van de bezet ters en collaborateurs. Zo bleek met het ogenschijnlijk los materiaal door Péter Forgacs een aangrijpende documentaire van het Joodse leven tot 1942, ook in Vlis singen, gemaakt te kunnen worden. Voor het Zeeuws Filmarchief heeft bewa ren en conserveren van film de meeste aandacht. Het veiligstellen van materiaal is het belangrijkste en het enig haalbare van wege de hoge kosten. Op dit terrein wordt een forse sprong voorwaarts gemaakt

de Wete | 1997 | | pagina 37