Meinersweg alias Meinderswegt Een reactie zodra in 1999 het nieuwe gebouw van het Rijksarchief en de gemeenten Middelburg en Veere aan het Hofplein in Middelburg in gebruik wordt genomen. Het is de bedoe ling dat het originele filmmateriaal dat nu nog bij verschillende instellingen aanwezig is, daar opgeslagen wordt onder ideale omstandigheden. Dit alles opdat ook vol gende generaties zich kunnen vergapen aan authentiek filmmateriaal. Het curieus, ja zelfs een tikkeltje gênant voor autochtone heemkundigen dat een Brabantse toerist het verschil in namen op de bordjes langs de Meinersweg niet alleen ontwaard heeft, maar zelfs actie heeft ondernomen tot opheldering (Laat het De Wete weten, juli jl.). Nog frappanter is dat het bordje met de naam Meinders- weg nu juist op de plaats staat waar het weggedeelte sinds mensenheugenis Mein derswegt heet. Historisch gezien is er dus met deze aanduiding niets mis. Met de naam Meinersweg trouwens ook niet. Het is een kwestie van spelling van een mans naam die reeds in de oudheid verschillend werd geschreven, al naar de naam die de klerk ter ore kwam. Op welke wijze dat afwijkende naambord je, dat ook duidelijk nieuwer is dan het andere dat in De Wete is afgebeeld, op de bewuste plek is terechtgekomen, kan ik vanuit Zoetermeer niet verklaren. Het ligt Het secretariaat van het Zeeuws Film archief wordt gevoerd door het Zeeuws Documentatiecentrum, Postbus 8004, 4330 EA Middelburg (Zeeuwse Biblio theek), tel. 0118-654339. Arnold Wiggers mijns inziens op de weg van het bestuurlijk apparaat van de gemeente Veere om te proberen daarachter te komen. Aan mij de - dankbare - taak om te proberen aan te tonen hoe de naam Meinderswegt in de wereld is gekomen. Er was eens... (het is geen sprookje) een heer van Koudekerke, ruim vóór het jaar 1200, die Meinard heette. Zijn naam komt voor in een oorkonde uit 1221 betreffende een regeling van de tiend van Koudekerke, welk dorp, volgens deze akte, eertijds heeft toebehoord aan Meinard en na hem aan Willem van Koudekerke. Deze laatste was in ieder geval in 1198 reeds heer van Koudekerke. Er was ook, maar ruim een eeuw later, een ambachtsheer in Hoogelande die Meinaerd heette, zo blijkt uit de financiële administratie van het graafschap Zeeland over de periode 1318-1343. Deze Mein-

de Wete | 1997 | | pagina 38