aerd, ook geschreven als Maniaert, Man- yaerd en Meniaerd, was een zoon van Clays en deze weer van Boudin. Kenners van de geschiedenis van Hoogelande zul len zich de naam Erenboudeswege uit de oorkonde van 1189 herinneren. Was Mein- aerd misschien een nakomeling van deze heer Boudewijn? Het is gissen. elkaar. De Meinderswegt was overigens alleen het weggedeelte nabij Hoogelande. Aansluitend in de richting Breeweg heette hij 'Uusmanswegje, naar een boerenfami lie die daar - het kan een eeuw geleden zijn - een hof had in die buurt. Tot zover de Meindersweg. Nog veel lan- Zeker is dat Meinaerd een broer had die Laurens heette en dat in 1308 een zekere Braem Clays sone - mogelijk eveneens een broer - land bezat in het ambacht van Laurens Clays sone in Alta Terra, dat is Hoogelande. Hoewel men licht geneigd is aan te nemen dat de Braamweg (Braem- wegt) in Koudekerke zijn naam ontleent aan de bekende vrucht die daar in het wild groeide, acht ik de mansnaam Braem een redelijk alternatief. Zowel de Meinders- als de Braemwegt komen voor op de veldnamenkaart van Koudekerke en liggen tamelijk dicht bij De Berg van Potter langs de Mein(d)ersweg, zomer 1995 (foto W. Aarnoutse) ger terug (vóór 1600) behoorde een groot deel van deze omgeving tot de ambachts heerlijkheid Wellincwerve', die voor het eerst in 1308 genoemd wordt en in de veertiende eeuw circa 300 gemet groot was. Werve betekende in die tijd hoogte. Inderdaad rijst hier uit de poelgronden een berg op, in de volksmond de Berg van Potter geheten. Het oude hof, dat daar in de nabijheid stond, is door de overstro ming van 1944 teloorgegaan. Ooit moet

de Wete | 1997 | | pagina 39