deze werf hebben toebehoord aan heer Hendrik Buffel. Deze bezat in 1308 24 gemet land in Koudekerke, in het ambacht van de graaf, dat voordien in het bezit was van Simon van der Hoge, vermoedelijk de bouwheer van het eerste kasteel aldaar. De link met Ter Hooge is gelegd, maar moet nader worden aangetoond. Welnu, uit een lijst van pachters van het landgoed Ter Hooge over 1343/'44 blijkt dat Jan van Henegouwen, ridder, heer van Beaumont, die een broer was van graaf Willem III, Hendrik Buffel in de eigendom was opge volgd. Onder de verpachte goederen komt onder andere voor "t werf, in pacht bij Pieter Jan Heynmans soons sone. Het landgoed was toen 120 gemet groot, vijf keer zoveel als de oppervlakte die Buffel in het ambacht van Simon van der Hoge had bezeten. De ontbrekende 96 hectare moet dus elders gelegen hebben en moet vrijwel zeker geheel of grotendeels in het aan grenzende Wellincwerve gezocht worden. Deze zienswijze wordt ondersteund door de constatering dat op een door notaris Loeff van Koudekerke op het eind van de vorige eeuw bewerkte kaart van Walche ren de Berg van Potter nog juist in het toenmalige tiendenblok Groote-Hooge ligt. In deze speelt ook mee dat gedurende de tijd dat Hendrik Buffel en Jan van Hene gouwen bezitters van het landgoed waren - globaal genomen van 1300 tot 1360 - de heren van het kasteel Ter Hooge (ze kunnen ook de slotvoogden zijn geweest; dat is niet helemaal duidelijk) steevast behoorden tot de ambachtsheren in onder meer Wellincwerve. Kortom, er bestonden diverse connecties tussen beide heren. De oudstbekende van deze kasteel- annex ambachtsheren was Musket van der Hooge, als zodanig voor het eerst vermeld in 1318. Hij was een telg uit een semi- adellijk regentengeslacht, waarvan het spoor is te volgen tot 1263 (Moscettus, schepen van Middelburg). Familie van Simon van der Hoge was hij niet. Deze was een achterkleinzoon van Willem van Koudekerke. Heer Musket was in 1308 reeds bekend als Musket, de zoon van Musket en was toen ambachtsheer in Zantvorde, Zualinghe en Wellinc Werve. Musket - de naam betekent vliegenvanger - zal als zo vaak eerst een bijnaam zijn geweest, daarna een voornaam en ten slotte een geslachtsnaam. Musket was in de Middeleeuwen ook de gangbare naam voor een sperwer, een jachtvogel die voor kwam op de lijst van zogenaamde heerge waden. Zo'n attribuut moest een leenman bij bepaalde gelegenheden aan zijn leen heer ten geschenke geven. Later is de naam Musket overgegaan op een ouder wets geweer uit de zestiende eeuw. Het woord is terug te brengen tot musea, zoals de Romeinen een steekvlieg noemden. Tot slot laat ik u de werf van Buffel, alias de Berg van Potter zien, zoals ik hem zelf zag door de lens. In de zinderende mid daghitte van die bloedhete zomer van 1995. Met de schapen: oerbewoners van de zilte gronden. Hier is de tijd stil blijven staan. Wat een berg! W. Aarnoutse 1. De herkomst van de naam Wellinc is omstre den. Ik voel het meest voor de opvatting van Dommisse dat Wellincwerve het ambacht was aan de oevers van de Wellinge.

de Wete | 1997 | | pagina 40