Bijeenkomsten meter groot. De schildering is nog altijd vaag te zien. De tweede plaats is de hoek Lange Viele- Molenberg. Aan de kant van de Molenberg bevond zich een reclame van Groene Draak (graan, meel e.d.). De laatste plaats die de heer Wigard weet te noemen is de hoek Korte Noordstraat- Penninghoeksingel, waar een wandrecla- me van een graanhandel was. Op deze hoek is nu een dierenartsenpraktijk. Dorpswandeling door Oost-Souburg Als afsluiting van het seizoen 1996/'97 werd op woensdag 11 juni voor 28 belang stellenden een dorpswandeling door Oost- Souburg gehouden onder de deskundige leiding van mevrouw Corry Arendse. Zij begon haar rondleiding in de Neder lands-Hervormde kerk aan het Oranje plein. Reeds omstreeks 1250 bestonden er twee kapellen te Souburg, waarvan één aan Maria was gewijd. De huidige toren stamt uit de veertiende, het kerkgebouw uit de vijftiende eeuw (gotisch; merkwaar dig is de aanwezigheid van één rondboog bij de vensters). De beeldenstorm uit 1566 ging aan het gebouw niet voorbij. Schout De Deckere en zijn vrouw Pieternella van Turnhout waren zeer actief bij het kapotslaan van de beelden. Zij kwamen hiervoor aan de galg. De kansel in de kerk is in 1832 uit West- Souburg gekomen. In dat jaar werden de kerkelijke gemeenten Oost- en West-Sou burg samengevoegd. (In 1834 gebeurde dit met de wereldlijke.) De kerk is een zilveren doopbekken rijk, in 1728 door Pieter Sandra geschonken, en een tinnen avondmaalservies, afkomstig van de Lampsins, de ambachtsheren. Het romantische orgel werd in 1874 gebouwd door Van Puffelen in Zaltbom- mel. Hoe het klinkt, demonstreerde de heer Goedegebuure die jarenlang de vaste organist was. Na het bezoek aan de kerk werd stilge staan bij het borstbeeld van Pieter Louwer- se (1840-1908). Louwerse was onderwij zer, onder meer in Amsterdam, maar ook jeugdboekenschrijver (serie Voor het jonge volkje) en tekstdichter van bekende liede ren (Waar de blanke top der duinen. Knaapje zag een roosje staan). Louwerse kwam op tragische wijze om het leven. Toen hij naar een groep spelende kinderen stond te kijken, werd hij door een tram overreden; hij overleed kort daarop aan zijn verwondingen. Langs een veedrinkput bij de Beciusstraat, waar onder andere het verhaal van Keetje het melkmeisje werd verteld, ging het naar een nieuwbouwwijk uit 1947 in de Haaks bergenstraat. (De plaatsen Haaksbergen, Nieuweramstel, Oudewater en Steenwijk hebben na de drooglegging veel hulp ver leend en zijn in straatnamen vernoemd.) Het was voor die tijd een moderne buurt,

de Wete | 1997 | | pagina 43