Bunkerstation Vlissingen het Strandhotel gevangengenomen. Wij moesten van de Canadezen door het water lopen, Hollandse toeschouwers rie pen: "Gooi ze maar in de Westerschelde." Bij het overstappen in de stormboten werd vanuit een bunker op het havenhoofd nog hevig op ons geschoten. Via Antwerpen werd ik overgebracht naar Engeland, en in 1946 mocht ik naar huis...' Theissen stuurde afschriften van enkele veldpostbrieven naar huis, waaruit de vol gende citaten: '03-10-1944: We musiceren nog steeds... Verlies de hoop niet op een weerzien... In onze sector heeft Tommie nog geen aan val gedaan.' '16-10-1944: Zit nog steeds op mijn oude plekje. De stelling wordt behouden. Den ken doe ik niet meer.' '26-10-1944: Heb uw aardige brief van 11- 10 met twee sigaretten ontvangen... Maak u om mij niet al te veel zorgen: onkruid vergaat niet.' '29-10-1944 (twee dagen voor de landing der Engelsen bij Vlissingen, Br.): Met mijn maag is het nu weer zus, dan weer zo. Het is niet eenvoudig met zo'n kwaal soldaat te zijn... De Scheldemonding moeten we houden ten nutte van het thuisfront...' Epiloog Meer dan vijftig jaar is verstreken sedert de hiervoor beschreven gebeurtenissen plaatsvonden. Tussen Duitsland en Neder land zijn nieuwe verhoudingen ontstaan. De vijanden van toen zijn de toeristen van nu geworden. De voormalige bezetters zijn nu op leeftijd, het klimmen der jaren is bij de meesten merkbaar. Toch mogen zij van geluk spre ken dat zij de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog hebben overleefd. Velen spraken in hun brieven aan mij de wens uit: dit nooit weer! Die wens onderschrijf ik van harte. Jules Braat Met dank aan de heren Bachhofer, Dworschak, Friedrich, Kohier, Knieschewski, Krusdick, Kiibler, Maier, Pollmeier, Sclmatterer, Schu mann, Sipeckmann, Steinle, Theissen en Tille en vele anderen, allen woonachtig in de Bonds republiek Duitsland. 1. Flak: luchtafweergeschut 2. Stuka: duikbommenwerper In 1927 besloot de Steenkolen-Handels- vereeniging Rotterdam (S.H.V.) een bun kerstation voor zeeschepen in de Vlissing- se buitenhaven te beginnen. Zo'n bunker station had de S.H.V. al op de Nieuwe Waterweg, ter hoogte van Vlaardingen (de Vondelingenplaat). Vlissingen was ten opzichte van de belangrijke scheepvaart route via het Engels Kanaal uitermate gun stig gelegen. Schepen vanuit Scandinavië,

de Wete | 1997 | | pagina 16