huishoudelijke hulp en bovendien hebben hij en zijn kinderen vier bange oorlogsjaren meegemaakt. De derde generatie Wim Kaljouw heeft, zoals gezegd, de vod- denzaak overgenomen en is - zoals zo vaak gebeurt bij een overname - al vrij spoedig begonnen met een grootscheepse reorganisatie. Hij was er ook wel min of meer toe genoodzaakt. De hoge prijzen voor vodden en metalen behoorden al lang tot het verleden. De prijzen waren uiterst laag. Vodden en oud ijzer waren bijna niets meer waard. De prijs van oud papier en karton was ook niet geweldig, maar daar zag hij meer geluk in. Het moest wel grootscheeps aangepakt worden, want zoals voorheen met paard en wagen de huizen langs kon niet meer. Om te beginnen moest er een tweede hands vrachtauto komen (een kleintje) waarmee sneller gewerkt kon worden. Ook werd er een voor die tijd hypermoderne papierpers aangeschaft van om en nabij de tweehonderdduizend gulden. Later kwam er ook nog een containerwagen bij met de nodige containers, waardoor het laden en lossen veel sneller ging. Om efficiënt te kunnen werken werd er door de firma Ruissen een geheel nieuw bedrijfspand bijgebouwd, waarin de papier pers geïnstalleerd werd en de boel gesor teerd kon worden. De wijze van werken veranderde zodoende ingrijpend en in het vervolg zou er voornamelijk oud papier en karton opgekocht worden. Vodden en metalen werden nog wel gekocht, maar alleen als ze werden aangeleverd. Of het moest een grote partij zijn, dan werd het nog opgehaald. De vraag naar oud papier bleef vrij goed. Door de enorme toename van dagbladen en allerlei andere lectuur was er steeds meer nieuw papier nodig. Er waren geen bomen voor aan te slepen en bovendien was hout toen ook al duur, zodat het aan trekkelijk werd om van oud papier nieuw te maken. De prijs van oud papier kon soms aardig naar boven schieten (10 cent per kilogram), al duurde dat meestal niet lang. Die tijdelijk hoge papierprijzen waren voor veel mensen een stimulans om het oud papier te sparen en aan Kaljouw te verko pen. Als de prijs enige tijd later weer naar een dieptepunt zakte, was het voor parti culieren niet meer interessant, maar voor verenigingen wel, als ze tenminste een grote partij konden aanbieden. Bijkomstig voordeel was dat de mensen gewend waren geraakt om oud papier op te sparen en het daarom makkelijk aan verenigingen of zendingscommissies meegaven. Maar toen de prijzen nog verder zakten, was het voor de verenigingen ook niet meer lonend. Omdat gemeentebesturen er steeds meer toe overgingen om subsidies of garantie prijzen beschikbaar te stellen, bleef de aanvoer van oud papier evenwel stabiel. Sterker nog, de toestroom werd groter, waardoor er ondanks de wisselende prij zen en winstmarges een goede boterham mee kon worden verdiend. Uitbreiding Doordat de aanvoer van oud papier steeds maar toenam, groeide het bedrijf na een aantal jaren weer uit zijn jasje en moest er, om meer opslagruimte en ruimte voor het wagenpark te krijgen, een grote stalen loods worden gebouwd. Ook 'breide' Wim zelf een stukje aan een bestaande loods

de Wete | 1998 | | pagina 16