ber 1750 een vergunning van het stads bestuur voor het maken van een ijskelder op een plaats op het 'Zeysbolwerk' (Seis- bolwerk). Op een kadastrale kaart uit 1873 is te zien dat de ijskelder was gelegen in de punt van het eerste bastion ten westen van de Noordpoort. Dit is ongeveer tegen over huize De Sprenck. Jan van Borssele overleed op 14 maart 1764 en vermoedelijk is de kelder toen in andere handen terechtgekomen. Nader onderzoek zal moeten uitwijzen wie de ijs kelder tot 1867 gebruikte. In dat jaar bleek de kelder in het bezit van banketbakker Jan Joost Bal, die hem toen verhuurde aan de apotheek van het Burgerweeshuis ten behoeve van de opslag of koeling van geneesmiddelen. Hoewel de apotheek for meel ressorteerde onder het Burgerwees huis aan het Molenwater, was ze vanaf 1866 ondergebracht in het nieuwe Gast huis aan de Noordpoortstraat. IJs werd door medici al eeuwenlang voorgeschre ven als plaatselijke koeling bij inwendige ontstekingen en andere ziekten. J.J. Bal had een banketbakkerij aan de Korte Noordstraat E6 (nu 12-14) te Middel burg. Hij was tevens fabrikant van aalbes senwijn, 'champagne mousseux, schuim- wijn, mousseerende dranken en minerale wateren' en had een agentuur in Bor deaux-wijnen van J. Bouffard Père uit Bor deaux, volgens een advertentie uit 1880. Bal verwierf nationaal en internationaal vele prijzen voor zijn producten. Hij werd in 1873 bekroond te Wenen, in 1874 en 1875 te Amsterdam, in 1876 te Utrecht, in 1878 in Parijs en tot slot behaalde hij een zilve ren medaille in Arnhem in 1879. In 1889 nam hij met succes deel aan de Zeeuwse Tentoonstelling van Nijverheid met zijn rode, witte en zwarte aalbessenwijn, zijn mineraalwateren en limonades. Koninklijke erkenning verkreeg hij in 1875 toen het brevet Hofleverancier aan hem werd toe gekend door koning Willem III. Vanaf dat moment zien we het wapen van deze koning op Bals rekeningen prijken. Banketbakkers gebruikten natuurijs voor het maken van roomijs en voor het koel De locatie van de ijskelder op de kadastrale minuutplan van Middelburg sectie A, 1873 (Rijksarchief in Zeeland, Kadasterplans cat.nr. 1220) bewaren van ingrediënten. Na het overlijden van Jan Joost Bal, op 4 september 1890, werden zijn bezittingen op verzoek van zijn erfgenamen verkocht tijdens een openbare veiling op 19 novem ber 1890. Slager Salomon van Os toonde grote belangstelling voor de ijskelder, maar uiteindelijk slaagde de Middelburgse koop man Pieter Jacobus de Broekert erin voor mejuffrouw Johanna Hendrika de Broekert, koffiehuishoudster en wonende te Seroos- kerke, het vierjarig recht van erfpacht te verkrijgen voor 30 centiaren grond van de gemeente Middelburg aan het Seisbolwerk met de zich daarop bevindende ijskelder. Johanna Hendrika de Broekert diende omstreeks 12 december 1890 een verzoek in bij B&W van Middelburg ter overname van de door de gemeenteraad bij besluit

de Wete | 1998 | | pagina 21