van 19 oktober 1887 aan J.J. Bal verleen de concessie om uit een 250 centiare groot wateroppervlak van de vest nabij zijn ijskelder ijs te verzamelen. Dit voorstel werd door de gemeenteraad zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. De raad had er ook geen enkele moeite mee dat burgemeester en Van de buitenkant is niet te zien dat onder dit gedeelte van het Middelburgse bolwerk de res tanten liggen van een ijskelder (foto Leo Hol- Iestelle) terrein op het Seisbolwerk, waarop zich haar ijskelder bevond. Vermoedelijk was de ijskelder toen in gebruik bij haar zoon Izaak van Ham, die in 1890 de banketbak kerszaak van wijlen J.J. Bal in de Korte Noordstraat had overgenomen en in 1905 zijn zaak verhuisde naar een nieuw pand aan de Markt C5, naast hotel De Huifkar. De boveningang van de kelder ligt goed ver scholen in het struikgewas. Op de achtergrond huize De Sprenck aan de Seissingel foto Leo Hollestelle) wethouders de nieuwe eigenares hadden toegestaan reeds op 1 december ijs te laten verzamelen 'met het oog op de onze kerheid of er in Januari en later nog wel ijs zal zijn'. Op 19 oktober 1894 vroeg mevrouw J.H. de Broekert, dan inmiddels woonachtig aan de Loskade te Middelburg, aan de gemeenteraad verlenging van de erfpacht van het stukje grond waarop haar ijskelder zich bevond. Het verzoek werd ingewilligd. Johanna Hendrika de Broekert, weduwe van Jan Pieter van Ham en dochter van Izaak de Broekert (de bekende houthande laar) en Johanna Hendrika Wisse, over leed te Middelburg op 6 maart 1912 op 68- jarige leeftijd. Uit de aangifte van het recht van successie blijkt dat zij tot 31 december 1919 het recht van erfpacht had op een Ik heb geen aanwijzingen gevonden hoe lang na 1912 de ijskelder op het Seisbol werk als zodanig is gebruikt. In 1912 werd Middelburg aangesloten op het elektrici teitsnet en vanaf die tijd schaften veel win keliers waarschijnlijk koelmachines aan. (Een paar jaar later verrees er zelfs een heuse ijsfabriek, waarover straks meer.) De ijskelders verloren toen definitief hun koelfunctie. Mogelijk werden ze toen nog wel gebruikt als opslagruimte. De ijskelder op het Seisbolwerk De dichtgemetselde ijskelder op het Seis bolwerk is nog goed waar te nemen, als men tenminste weet waar hij precies ligt. Loop vanaf het verpleeghuis (het vroegere Gasthuis) aan het Noordpoortplein het Seisbolwerk op via het voetpad. Bij het

de Wete | 1998 | | pagina 22