Archiefvondsten mssm Warme gevoelens uit een Koudekerkse kluis In de archiefkluis van het voormalige ge meentehuis van Koudekerke werd tussen een stapel foto's een vergeeld papier met daarop het volgende gedicht aangetroffen. Naamdicht op het Portret in Boerinnen Dracht van Mejuffrouw Antonia van Bohemen Antonia, wat lijk je toch aardig en knap Netjes en mooi in die Walcherse kap! 'T schijnt wel als ivaart ge op 't eiland geboren Ouder 't lommer der boomen en 't golvende koren Nergens nog zag ik zoo'n snoep'rig gelaatje \nlandsch of buitenlandsch (Nee 't is geen praatje) A Is 't jouwe lief meisje, op markt of op straatje. Wond je dat jakje niet t' eng of te stijf A Is je 't eerst paste zoo om je mooi lijf (Neem 't me niet kwalijk dat 'k dit naar je schrijf) Blijf immer zoo lief, zoo goedig en aardig, Op school en in 't heele leven steeds vaardig Hef grootste geluk zij u immer beschoren E)i al wat de ziel en het hart kan bekoren M et 't inwendig weten dat iedere plicht En taak van 't sij grooter of kleiner gewicht Naar kracht en vermogen was trouwelijk verricht. Het gedicht is gedateerd te Middelburg, 1 oktober 1913. De ondertekening is slecht leesbaar, mogelijk J.A. Nerts. Onderzoek in het bevolkingsregister van Koudekerke leverde op dat Antonia van Bohemen (geboren in Den Haag op 30 november 1884) zich op 2 mei 1911 vanuit Nijmegen in Koudekerke vestigde. Zij werd hoofd van de Christelijke Bewaarschool. Het portret in boerinnendracht werd niet aangetroffen in de fotoverzameling. Wel werd in een fotoalbum afkomstig van de Koudekerkse dokter Van der Harst, een foto voorzien van een bovenschrift bewaarschool met mej. Van Bohemen' uit 1914 gevonden. Een dertigjarige juffrouw Van Bohemen staat hier (in burgerdracht) met haar kleuters voor de camera. Wie Antonia's hart met dit naamdicht wilde ver overen, kon niet worden achterhaald. Amors pijlen hebben blijkbaar het doel gemist. Antonia vertrok op 28 januari 1921 naar Hees bij Nijmegen, ongehuwd. Peter Blom

de Wete | 1998 | | pagina 26