lingen publiceerde hierover regelmatig aanwijzingen in de provinciale bladen. Belangrijk was het afdrogen en warm opwrijven van het lichaam van de drenke ling. Warme wollen doeken met brandewijn bevochtigd moesten hiervoor worden gebruikt. De neus en de mond moesten, nadat zij van slijm en modder waren gezui- Mattheus Johannes van Beveren, medeoprich ter van de 'Veerse Coöperatieve Redding- en Bergingmaatschappij' verd, met een penneveer in brandewijn gedoopt, geprikkeld worden. Uiteraard moest er een dokter worden geroepen. Een Veerse reddingsmaatschappij Rond 1875 blijkt er op het eiland slechts één reddingboot te zijn, die gestationeerd is in Zoutelande en nog nooit uitvoer. In de vergadering van de Provinciale Gezond heidscommissie van 10 november 1876 bracht dokter De Man naar voren dat hij Zoutelande geen goede locatie vond en hij opperde het idee om de boot te verplaat sen naar Vlissingen of Veere. Op het eind van de vorige eeuw raakten er nogal wat schepen achter elkaar in moei lijkheden in het Veerse Gat. Verschillende ervan liepen vast op de zandbanken Neel- tje Jans, de Onrust en de Banjaard en op het strand van Vrouwenpolder. Omdat er in Veere hoe langer hoe meer ongenoegen ontstond over het functione ren van de reddingsmaatschappijen uit de omgeving, besloot een aantal Veerenaren tot het oprichten van de Veerse Coöpera tieve Redding- en Bergingmaatschappij. Het initiatief werd genomen in de herberg van J.R de Rooy op de Kaai, waar de bootslieden en varensgezellen elkaar dagelijks ontmoetten. Op 14 mei 1898 zien we hoe het volgende viertal naar notaris Verhulst in Middelburg stapte: Mattheus Johannes van Beveren (rijkstonnenlegger te Veere), zijn zoon Jacob Jan (varensgezel bij zijn vader aan boord), Jan Francies de Rooy (herbergier) en de uit Middelburg afkomstige duiker Johannes van Gelder. Deze laatste verte genwoordigde ook de volgende mede oprichters van de reddingmaatschappij: Jan Jacob van Beveren (zoon van Mat theus), Petrus Verlinde (varensgezel), Izaak Schout (varensgezel), Huybregt Lee man (varensgezel), Theophile Augustinus de Bliek (varensgezel), Petrus Jacobus Huijbrecht (schipper van de VE5), Jan Franciscus de Rooy (schipper van de VE2), Jacobus de Rooy (varensgezel), Johannes Franciscus Minneboo (schipper), Alexander Jacobus Minneboo (varensge-

de Wete | 1998 | | pagina 32