Atlantikwall. Walcheren en meer specifiek Vlissingen waren belangrijk. 'In de Atlantik wall werd Vlissingen een van de 20 vesti gingen, Verteidigungsbereiche, die van Skagen tot de Frans-Italiaanse grens aan gelegd werden', schrijven Sakkers en Hou terman. De linie rond Vlissingen bestond uit betonnen tankversperringen, een anti tankgracht en 37 zware bunkers en kreeg de naam Landfront Verteidigungsbereich Vlissingen. De linie liep (en loopt groten deels nog steeds) van Groot-Valkenisse met een boog om Vlissingen naar Fort Rammekens. Dat dit niet geheel aan de aandacht van de geallieerden voorbijging, blijkt uit het boek van Crucq, met de foto verkenningen die de geallieerden maakten in de periode 1943-1944 van het eiland Walcheren en alle dorpen en steden erop. Hoe de Duitsers ook hun best hebben gedaan hun verdedigingswerken te camoufleren, de 'foto-interpretatierappor ten' laten aan duidelijkheid over de plaats van de verdedigingswerken niets te wen sen over. Het resultaat is bekend: met pre cisiebombardementen schakelde de geal lieerde luchtmacht een groot deel van de verdediging uit. Zowel de verkennings vluchten voor als tijdens de bombarde menten hebben haarscherpe beelden opgeleverd die nu, uit de archieven van de geallieerden, eindelijk in boekvorm zijn uit gebracht. Je zou denken dat er over de Tweede Wereldoorlog in relatie tot Walcheren al genoeg is geschreven, maar dat blijkt een vergissing. Telkens weer komen nieuwe gegevens, fotomateriaal, herinneringen boven water en krijgen mensen andere inzichten. De beschrijving van de geschie denis is tenslotte onderhevig aan de tijd (en de politieke omstandigheden) waarin die geschiedenis wordt opgeschreven, de gedachten en emoties die bij de schrijvers leven, de op dat moment beschikbare gegevens. Dat wordt moeilijker naarmate de gebeurtenissen recenter zijn, of zelfs tot de eigen herinneringen van de schrijver behoren. Wat opvalt aan beide boeken is de onge looflijke gedetailleerdheid van de verza melde gegevens. Of het nu de nauwgezet te verslaglegging is van de fotoverken ningsvluchten boven Walcheren, met alle coderingen van dien, of de beschrijvingen en plattegronden van de op Walcheren gebouwde verdedigingswerken; het is bij zonder professioneel onderzocht en opge schreven. Beide boeken zijn een absolute 'must' voor mensen die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van Walcheren, met name in die van de Tweede Wereldoorlog. Robbert Jan Swiers P.M. Crucq, Walcheren 1943-1944, foto verkenning en bombardementen, 'Alone above all', 156 pagina's, De Koperen Tuin, Goes 1997, 49,95. H. Sakkers en H. Houterman, Landfront Verteidigungsbereich Vlissingen 1942- 1944 Atlantikwall, Vlissingens laatste ves tinggracht, 66 pagina's, eigen beheer, Mid delburg 1997, 39,95.

de Wete | 1998 | | pagina 39