m De groep van Jannes van de Luijster kwam begin juni 1847 als eerste in Ameri ka aan. Men vestigde zich bij Van Raalte aan de westkust van de staat Michigan. Van de Luijster kocht daar 1.680 acres land van de staat en verkocht die voor inkoopsprijs door aan de Zeeuwen. Hij reserveerde 20 acres voor een dorpskom met een kerk, een school en vier keer twintig percelen voor bewoning. Deze ves tigingsplaats werd Zeeland genoemd. Er zijn vijf factoren die hebben bijgedragen aan de bijzondere positie van de plaats Zeeland in Michigan. Ten eerste de oor spronkelijke aarzeling over emigratie. Ten tweede het gebruik van eerdere emigratie initiatieven, wat zich uitte in voorzieningen voor de armen, garanties voor een christe lijke identiteit en een plan voor de aanleg van het dorp. Ten derde kenmerkte Zee land zich door een evenwichtige leiding. Ten vierde onderhield Zeeland goede con tacten met de omliggende plaatsen, wat ten slotte leidde tot een levensvatbaar dorp met een veelzijdige, sterke economie. Bij de voorbereidingen was men niet over één nacht ijs gegaan. De plannen van Van Raalte en Scholte konden dienen als blauwdruk, waarbij men gemaakte fouten kon vermijden. De bestuursvorm was democratischer dan die bij Van Raalte en Scholte; bovendien gaf de leeftijd van Van de Luijster en Van der Meulen (respectie velijk 58 en 47 jaar) hen een zeker gezag. Men arriveerde als kerkelijke gemeente. De snel opgebouwde kerk in Zeeland was een belangrijke trekpleister, niet alleen voor nieuwe emigranten, maar ook als ver- gaderplek van de classis, de kerkelijke vergadering die als overlegorgaan van de kolonie fungeerde. In de opbouwfase van de Nederlandse kolonie in het Amerikaanse Midden-Wes ten nam het dorp Zeeland een centrale plaats in. Na de pauze werd een film vertoond van een grote groep mensen uit Zuid-Oost- Europa, die via de haven van Hamburg emigreerden naar Amerika en in het Nieu we Land eerst werden ondergebracht op Ellis Island. Elke immigrant kreeg een nummer waardoor hij of zij te vinden was in de passagierslijst. Lange wachttijden, huilende kinderen en onzekerheid over de toekomst maakten de aankomst niet tot een genoegen. Ellis Island is nu een museum waarin de geschiedenis wordt verteld van al die tien duizenden die in Amerika een nieuwe toe komst hoopten te vinden. L. Jobse-Schreyenberg Buitenheemse excursie Op 20 september vorig jaar vertrok een groot gezelschap per bus voor een bezoek aan Willemstad en Bergen op Zoom. De heenreis voerde via de Oosterschelde- kering, de Kop van Schouwen en Brou- wersdam naar Goeree-Overflakkee. In Ooltgensplaat werd een koffiepauze gehouden in Fort Prins Hendrik, een bezoek zeker de moeite waard. Na aankomst in Willemstad werden de deelnemers verdeeld over een viertal gid sen, die op vakkundige en prettige wijze een stadswandeling verzorgden door het zeer aantrekkelijke stadje. Willemstad is een vestingstad met bastions en een bol werk. Dankzij het mooie weer was het goed toeven buiten. Er werd een bezoek gebracht aan de Koe pelkerk. Met de bouw van deze kerk is in

de Wete | 1998 | | pagina 44