1596 begonnen en elf jaar later, in 1607, was ze gereed. Het was de eerste kerk die in de jonge vestingstad werd gebouwd. Opdrachtgever was prins Maurits van Oranje, die persoonlijk voor een rond of achthoekig kerkgebouw gekozen schijnt te hebben. In de toenmalige Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden was dit het eerste gebouw dat als protestantse kerk werd gebouwd. De kerk is in deze eeuw tot tweemaal toe zwaar beschadigd geweest: de eerste keer in 1944 als gevolg van geallieerde beschietingen en de tweede keer na de herbouw in 1950 toen de kerk kort voor de ingebruikname geheel afbrandde. Het interieur is na de brand zoveel moge lijk in oude stijl hersteld. De 'hoge banken' en de preekstoel zijn afkomstig uit andere kerken (de preekstoel uit Hoogvliet) en zijn dus wel degelijk oud. Het kerkhof rond de kerk is tot heden in gebruik, deels ais kerkelijke, deels als algemene begraafplaats. Na dit bezoek werd de wandeling voortge zet naar het Princehof of Mauritshuis, in 1623 gebouwd op last van prins Maurits en een voorbeeld van Hollandse renais- sance-architectuur. Tot aan de gemeentelij ke herindeling in 1997 was het in gebruik als gemeentehuis. Op de bovenverdieping was een permanente tentoonstelling van de heemkundige kring ingericht (om jaloers op te zijn!). Na de lunch zette het gezelschap koers naar het centrum van Bergen op Zoom. Het huidige West-Brabant bestond in het verleden uit verschillende delen. Een daar van was de heerlijkheid Bergen op Zoom. In de Middeleeuwen viel het grootste gedeelte van het gebied onder het gezag van de Heer van Breda. Later werd de heerlijkheid Bergen op Zoom een belang rijke geografische eenheid. De heren van Glymes hadden grote invloed op de ont wikkeling van het gebied, de dorpen en polders en de stad Bergen op Zoom. Zij kregen bovendien aanzien in de adellijke kringen rond de hertog van Brabant. Om die reden werd de heer van Bergen op Zoom in 1533 verheven tot markies. De heerlijkheid werd daarmee een markie- zaat. Deze status behield het gebied tot het revolutionaire jaar 1795. Opnieuw onder leiding van gidsen werd na een korte stadswandeling een bezoek gebracht aan het stadhuis aan de Grote Markt. Dit monumentale gebouw bestaat uit een samentrekking van drie panden: het schepenhuis, het rechts daarvan gele gen huis Leeuwenborch en het links van het schepenhuis gelegen huis De Olifant. Het stadhuis is in de jaren 1930-1938 gerestaureerd. Na dit bezoek gingen we naar het Markie zenhof, het voormalige woonpaleis van de heren, later markiezen van de heerlijkheid Stad en Land van Bergen op Zoom. Antho- nis Keldermans was de bouwmeester. Het paleis is gebouwd in de periode 1485- 1525. In het museumgedeelte van het complex is onder andere te zien hoe de adellijke bewoners vroeger in het paleis woonden. De gidsen wisten de geschiede nis boeiend onder woorden te brengen. Na een gezellig, goed verzorgd diner in de Wouwse Tol werd de thuisreis aanvaard en arriveerde het gezelschap weer in het eigen Walcherse heem. Dankzij de goede voorbereiding door de twee dames van de activiteitencommissie en het prachtige herfstweer konden de

de Wete | 1998 | | pagina 45