derijbranden. Het alarmeren van de brand weer gebeurde door middel van de sirene, zodat behalve de brandweer ook het halve dorp werd gealarmeerd. In 1970 werd tot oprichting van de Regio nale Brandweerkring Walcheren besloten. In 1976 werd het belang van deze samen werking ook landelijk erkend en ging het Rijk over tot het beschikbaar stellen van een rijksbijdrage voor de regionale brand weren. Sedert 1 januari 1991 zijn de Zeeuwse brandweerkringen samengevoegd tot de Regionale Brandweer Zeeland. De brand weer zal zich in de nabije toekomst nog meer richten op rampenbestrijding. De heer Groos ging daarna nog in op de geschiedenis van de Middelburgse en Vlis- singse brandweer. In Middelburg kocht het stadsbestuur al in 1416 materiaal om bran den te kunnen blussen. In 1492 vond er een grote stadsbrand plaats, waarbij het noordelijke deel van de stad afbrandde. In 1929 had de brandweer veel werk aan de brand in Hotel Verseput in de Lange Delft en op 17 mei 1940 moest de brandweer een ongelijke strijd voeren tegen de bran den die waren ontstaan door het Duitse bombardement. In Vlissingen werd in 1587 aan schutterijen en gilden opgedragen de stad van brand- emmers te voorzien. Twee grote branden heeft de Vlissingse brandweer moeten blussen, de eerste in 1809 toen onder meer het stadhuis afbrandde door toedoen van de beschietingen van de Engelsen, en honderd jaar later, in 1911 tijdens de grote brand van de Sint Jacobskerk. De drie inleiders bezorgden de aanwezi gen een boeiende, leerzame avond op locatie. De mensen die voor dit vak kiezen doen dit vanuit overtuiging en vaak nog steeds uit het oogpunt van burenhulp. L. Jobse-Schreyenberg Zeeuws zilver Op woensdag 29 oktober 1997 hield mevrouw drs. H.P.S.M. van den Donk, conservator van het Zeeuws Museum, een lezing over Zeeuws zilver. Dit mede naar aanleiding van plannen van het Zeeuws Museum om in 1999 en 2000 een grote expositie over dit onderwerp te houden. Voordat zij aan haar verhaal begon, werd Ria van den Driest-Louwerse door het bestuur in het zonnetje gezet. Na 16 jaar nam zij afscheid als lid van de redactie van De Wete. De toenemende welvaart in het Middelburg van de zeventiende eeuw bevorderde ook de bloei van de edelsmeedkunst. De zil verproductie hield nauw verband met de welvaart van de stad. Opdrachten kwamen van de kerk, het hof, de adel en de koop lieden. In de stad woonden veel ambachts lieden, waaronder zilversmeden, die na de val van Antwerpen in 1585 naar Middel burg waren uitgeweken. Behalve in Mid delburg waren er ook zilversmeden actief in Vlissingen en Zierikzee. Mevrouw Van den Donk toonde aan de hand van dia's van schilderijen en familie portretten uit de zestiende en zeventiende eeuw welke zilveren voorwerpen de koop lieden en rijke burgers van Middelburg zoal bestelden. Ook pronkstillevens, een geliefd genre bij de zeventiende- en acht- tiende-eeuwse meesters, geven een goed beeld van de rijkdom aan decoratieve kunstobjecten. Een bekend zilveren object op Walcheren

de Wete | 1998 | | pagina 48