f1JG g|\ Van de redactie Het is elk kwartaal weer ontzettend span nend wat er aan kopij zal binnenkomen. De afgelopen Wete's hadden we al heel wat van ons 'kruit' verschoten en de 'muni- tievoorraad' was bijna op. Langzaam be kroop ons de vrees dat de eerste Wete van 1998 een 'dunnetje' zou worden. Dat die vrees onterecht was, bleek uit de grote toestroom die ons vlak voor het verstrijken van de inzenddatum alsnog bereikte. Dat doet ons zeer veel deugd, want niets is leuker dan met een volle portefeuille aan de slag te kunnen gaan. We hopen dat de 27ste jaargang een grote verscheidenheid aan interessante, leuke, informatieve en prikkelende bijdragen zal bevatten. De eer ste van deze jaargang zet hopelijk de toon. Hadden we op de voorkant van de Wete van de vorige jaargang de seizoenen als thema, dit jaar hebben we gekozen voor 'vervoer'. We beginnen met de januari- Wete speels: een kruiwagen. De rubriek 'k heleze wordt nu verzorgd door Robbert Jan Swiers. We bedanken ook op deze plaats Tiny Polderman voor haar bijdragen aan deze rubriek. Op ver rassende wijze wist ze vaak nieuwe publi caties onder de aandacht brengen. Een van de meest opmerkelijke was haar recensie over het boek Zeeuwse pachters in de Noordoostpolder, waarin zij de lotge vallen van haar eigen familieleden schet ste (De Wete, oktober 1995). Dat Middeleeuwse heemkunde ook leuk is, laat de heer W. Aarnoutse uit Zoetermeer zien. Al enkele jaren is hij bezig met de oudste geschiedenis van zijn geboortedorp Koudekerke. Studerend in oude charters en oorkondeboeken kwam hij tot de ver rassende conclusie dat Koudekerke op z'n minst 800 jaar bestaat. Of ze er in Koude kerke net zo'n groot feest van zullen maken als in Veere twee jaar geleden, is nog maar de vraag. In ieder geval is men gewaarschuwd! Een bescheidener jubileum vierde het bedrijf Kaljouw Recycling, bij ons beter bekend als Kaljouw Oud papier. De broer van de huidige eigenaar vertelt ons een boeiend stuk familie- en bedrijfsgeschiede nis, van voddenboer tot recycling-deskun- dige. Verder besteedt Toon Franken aandacht aan het fenomeen ijskelders in Middelburg. Afgelopen jaar kwamen deze ondergrond se koelcellen weer in de belangstelling. De heer Midavaine kon het weer niet laten een Veers onderwerp onder de aandacht te brengen. Dit keer kunt u genieten van de verrichtingen van de Veerse reddings brigade. De rubriek Archiefvondsten is na twee jaargangen afwezigheid terug. Archivaris Peter Blom doet in de archiefkluizen van de oude gemeentehuizen van Walcheren leuke vondsten die hij ons wil meedelen. Dat de eerste helft van het lezingensei zoen er alweer op zit, merkt u aan het grote aantal verslagen van de bijeenkom sten in de maanden september, oktober en november. Het gaat over emigranten, een buitenheemse excursie, de brandweer en Zeeuws zilver. U ziet dat onze vereniging bruist van activiteiten. Veel leesplezier toegewenst. Leo Hollestelle

de Wete | 1998 | | pagina 4