soms nog fraaie houten schuren. Hij ziet ook de karakteristieke dorpen en steden voor zich, waar het voor zowel bewoners als recreanten goed toeven is. Je kunt je echter afvragen of dit beeld in 2010 nog zal bestaan. Er is namelijk veel aan de hand. Bouwprojecten in de recreatieve sfeer en voor permanente bewoning leggen een steeds groter beslag op de ruimte. Zal in de komende jaren bijvoorbeeld een nog vrijwel ongeschonden dorp als Bigge- kerke ten prooi vallen aan 'verschimme ling' door willekeurig aangeplakte fantasie loze nieuwbouwwijken? Zullen zich in de recreatie Schouwse toestanden ontwikke len, doordat per vakantievierder steeds minder ruimte beschikbaar zal zijn? Met andere woorden: is Walcheren vol, en hoe voorkomen we dat de kip met de gouden eieren wordt geslacht? Hoe zal het Walcherse wegennet zich in de komende jaren ontwikkelen? Krijgt iedere vlek zijn rondweg, die naadloos zal aansluiten op de grote toevoerwegen uit Rotterdam, het Ruhrgebied en Wladiwo- stok, waardoor Walcheren in het eerste kwart van de eenentwintigste eeuw groten deels zal worden geasfalteerd? Zal de boer zich de komende jaren staan de kunnen houden met verminderende EG-steun, met toenemende concurrentie uit de voormalige Oostbloklanden en met een financieel en administratief steeds gro ter wordende milieudruk? Zullen er over vijftien jaar nog boeren zijn, of zullen zij allen tot parkwachter zijn 'bevorderd', met groene uniformen en goudgegalonneerde petten? Ongetwijfeld zal de altijd actieve Walcherse VVV langs de snelwegen, die dan kriskras over het voormalige eiland lopen, betonnen beschilderde koeien en varkens laten plaatsen om de voorbijsui- zende toerist te laten zien dat het hier vroeger voor het vee goed toeven was! Maar misschien is het ook anders gegaan en zijn de meeste agrariërs, dankzij mazen in de verouderde gemeentelijke bestem mingsplannen, varkenshouders geworden. Er hangt een doordringende lucht over het voormalige eiland, die de bewoners een gruwel is en die de toeristen verdrijft, waardoor veel recreatieondernemers tot de bedelstaf worden gebracht. Bovengeschetst toekomstbeeld, beste lezer, is misschien wat al te somber. Toch zitten er elementen in, die zeker onze aan dacht vragen. Het bestuur van de Heemkundige Kring Walcheren nodigt u daarom uit voor een bijeenkomst op woensdag 11 maart 1998. Deze bijeenkomst zal, zoals gebruikelijk, plaatsvinden in de Aula van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, aanvang 20.00 uur (toegangsprijs 5,- p.p., te voldoen aan de zaal). Deze avond zal vooral een informatief karakter hebben. Bij voldoende belangstel ling zal een tweede bijeenkomst worden belegd, waarbij de nadruk op de discussie zal liggen. Onderstaande sprekers, afkomstig uit ambtelijke kring en het bedrijfsleven, zullen hun visie geven op het ruimtebeslag dat recreatie, landbouw, verkeer en wonen in de komende jaren op ons heem zal leg gen. H.J. van Koeveringe (recreatie): - Walcheren is vol en alle maatregelen dienen erop gericht te zijn accommodaties en voorzieningen op peil te houden en te verbeteren. - Walcheren is niet vol. De verblijfsrecre- atie en/of het dagtoerisme kunnen en

de Wete | 1998 | | pagina 51