Nieuwe uitgaven 'k heleze een eenvoudig, braaf en algemeen geacht man, die veel belang stelde in de Zeeuwse geschiedenis. De zomers bracht hij meest al door op het huis Ter Linde onder Rit- them. Deze woning was afkomstig van zijn grootmoeder Cornelia van de Perre. Zacharias had echter een handicap: hij had wonderlijk gevormde benen, waardoor hij volgens Nagtglas 'een moeilijke gang' had. Hiermee is gelijk de bovengenoemde uitdrukking verklaard. Alles komt in orde, behalve de kromme benen van Paspoort. Het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten vermeldt onder Paspoort de uitdrukking ook, met als verklaring: toespeling op een burgemeester van die naam, die kromme benen had. De aantekening bij de uitdruk king is: Waarschijnlijk is bedoeld M.C. Pas poort, van 1839-1859 burgemeester van Middelburg en Souburg, een man van scherp verstand, die graag een loopje nam met de deftigheid van zijn stadgenoten (is het gezegde misschien een staaltje van zelfspot?). Het woordenboek noemt dus de zoon van Zacharias als de man met kromme benen. Het geeft daarbij als bronvermelding: Levensberichten van Zeeuwen van F. Nagtglas. De samenstellers van het woor denboek zijn voorbijgegaan aan wat Nagt glas over Zacharias Paspoort schreef: '...wiens moeilijke gang en wonderlijk gevormde beenen als een spreekwoord in herinnering zijn gebleven.' Ik denk dat, als Marinus Cornelis Paspoort heeft gezegd: 'alles komt t'recht b'halve de bêênen van Paspoort,' hij niet spottend zichzelf bedoelde maar zijn vader. L.W. de Bree beschrijft in zijn roman Papieren Zolder het leven van Marinus Cornelis. Op de bladzijden 20 en 21 ver meldt ook hij de uitdrukking 'alles komt terecht behalve de benen van Paspoort.' Uit het verhaal blijkt dat het in dit boek over de benen van Zacharias gaat en niet over die van zoon Marinus Cornelis. Frans van den Driest Geraadpleegde bronnen: - L.W. de Bree, Papieren Zolder, 1968. - B.J. de Meij, De geschiedenis van Ritthem, 1958. - F. Nagtglas, Levensberichten van Zeeuwen, derde aflevering, 1891. - Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, 1974. - Encyclopedie van Zeeland, deel II, 1982. Over verdediging en aanval Dit jaar verschenen twee boeken over de verdediging van en de aanval op Walche ren. In 1942 was Duitsland tot de conclu sie gekomen dat een invasie van Enge land niet meer tot de mogelijkheden behoorde. Langzaam aan werd ook duide lijk dat veeleer het omgekeerde te ver wachten viel. Het Duitse opperbevel begon orders uit te vaardigen die voorzagen in de bouw van een gigantische verdedigings linie langs de West-Europese kust, de

de Wete | 1998 | | pagina 38