Honderd jaar Kaljouw Oud papier mijn oude dorp, zou ik het een jammerlijke zaak vinden als het jaar 1998 zou verstrij ken zonder ook maar een enkele terugblik op het historische jaar 1198. Vandaar dat de gedachte rees om van deze heuglijke gebeurtenis in dat jaar de wete te doen 'Kaljouw Oud papier': voor Abeelenaars, Souburgers en ook voor de rest van Wal cheren geen onbekend begrip. Regelmatig rijden de containerwagens met oud papier door straten en wegen van Walcheren. Het is een bedrijf dat al vele jaren bestaat en thans een mijlpaal heeft bereikt: het honderdjarig bestaan. De precieze datum van oprichting heb ik niet kunnen achterhalen, maar het zal rond het jaar 1897 zijn geweest dat de groot vader van de huidige eigenaar is begon nen met een handeltje in vodden en oud ijzer en dergelijke. Het was Jan Kaljouw, geboren in 1863 in Grijpskerke en wonen de te Oost-Souburg op de Groote Abeele. Hij is mijn grootvader en ik ben naar hem vernoemd. De huidige eigenaar, Wim, is mijn broer. Het feit dat mijn grootvader honderd jaar geleden met zijn bedrijfje is begonnen, heb ik achterhaald aan de hand van twee aan giften van de geboorte van zijn kinderen. In de geboorteakte van zijn dochter Sara, geboren in de gemeente Oost- en West- Souburg op 7 februari 1896, staat hij inge schreven als werkman, terwijl hij in de akte aan de lezers van De Wete. Daarom dit verhaal. Het is verre van volledig, maar dat is in een artikeltje als dit niet mogelijk. W. Aarnoutse van een volgend kind in september 1897 en de akten van zijn volgende kinderen werd ingeschreven als voddenkoopman. Dus kunnen we zeker aannemen dat hij rond het jaar 1897 begonnen is als kleine zelfstandige. Heel klein is het begonnen. Met een hon denkar ging Kaljouw de deuren langs om vodden en oude metalen, zoals ijzer, koper, lood en zink op te kopen. In ver band met zijn gezondheidstoestand was hij er min of meer toe genoodzaakt. Als gevolg van een ernstige maagbloeding kon hij het vrij zware beroep van spoorweg arbeider niet langer meer uitoefenen. Vol gens familieoverlevering schijnt het vooral op aandringen van zijn vrouw geweest te zijn dat hij met het zware werk is gestopt en als voddenkoopman langs de straten ging trekken. Dokter Huisman (zijn huis arts) zou hem nog aan geld geholpen heb ben om een kar en een hond te kopen, want het gezin was heel arm. In het begin zal grootvader voornamelijk in Oost- en West-Souburg en de omliggende dorpen 'gelopen' hebben. Later breidde zijn werkterrein zich uit tot bijna alle dor-

de Wete | 1998 | | pagina 9