Kegge, die in dit boek voorkomt, uit Deme- rary, waar ook cacao vandaan kwam.11 Ook anderszins blijkt de bekendheid van de Zeeuwse chocola. In Amsterdam kreeg een mosterdmolen die in 1878 aan de Spaarndammerdijk tot chocolademolen werd ingericht, de naam 'De Zeeuw'. Ontvet Het hoge vetgehalte bleef lang een pro bleem. Daarin heeft C.J. van Houten ver andering gebracht. Het lukte hem een deel van het vet uit de chocolade te persen. Doordat de chocolade nu minder vet was, konden er geen koekjes meer van worden gemaakt. Het lukte Van Houten wel er cho coladepoeder van te maken. In 1828 ver leende koning Willem I hem octrooi voor deze verbeterde chocoladefabricage.12 Het is niet bekend hoe de Zeeuwse choco lade werd gemaakt. Zeer waarschijnlijk heeft de laatste Fak Brouwer (Jan), het geheim mee in zijn graf genomen. Dat ver telde een ver familielid. Ook over de inrichting van de Zeeuwse chocolademolens is niets bekend. Het is mogelijk dat de voortbeweging oorspron kelijk, evenals bij Van Houten, plaatsvond door handkracht. Later is er sprake van paarden, dus van rosmolens, en bij 'De Jonge Daniël' hebben we te maken met windkracht. Het huis waar de firma Fak Brouwer gevestigd was, had de naam 'De oude Gortmolen'. Het verband is niet duidelijk, al was er wel een grutterij in gevestigd. Het huis werd ook 'Den Ingel' genoemd. De firma Jan Fak Brouwer en Zonen De naam Fak Brouwer bestaat nog niet lang. Meertens schrijft over de Middelburg se koopman Jan Brouwer (1775-1839), die na het overlijden van zijn oom van moe derszijde Pieter Fak in 1793 'als succes- seur van deszelfs negotie en affairens' de naam van Jan Fak Brouwer aannam. In feite nam hij dus de naam van zijn groot moeder bij die van zijn vader aan.13 Jan (Fak) Brouwer is een zoon van Jan Brouwer, makelaar in granen (pondgaar der), en Maria Fak. In het testament van Jan Brouwer (1789) staat dat zij aan de Mennonieten-armen bij overlijden vijfen twintig gulden schenken. Ze waren dus doopsgezind. De ouders van Maria Fak waren Frangois Fak en Petronella Goed hals. Jan trouwde op 18 oktober 1796 met Anna Tak, dochter van Marinus Tak en Eli zabeth de Wind, ook doopsgezind.14 Jan Fak Brouwer kreeg in 1793 'De Oude Gortmolen' 'bij donatie inter vivos' (onder levende) van zijn grootvader Frangois Fak. In dit huis was de chocolademolen geves tigd. Waarschijnlijk heeft de chocolademo len toebehoord aan de familie Fak en is ze zo in bezit gekomen van Jan Fak Brouwer. Ook wordt over de oom van moederszijde, Pieter Fak, gesproken als 'successeur van deszelfs negotie en affairens'. Jan Fak Brouwer was in gemeenschap van goederen getrouwd. Hij erfde van twee kanten: van de kant van zijn vrouw en van de kant van Brouwer en Fak. Naast chocoladefabrikant en handelaar was hij ook grondeigenaar. Na zijn overlijden (1 september 1839) bleek dat hij naast de hofstede 'Vlugtenburg' te Souburg, het huis in de Latijnse Schoolstraat 'De Wij zer', het speelhof 'Welgelegen' onder Mid delburg, meerdere hofsteden, land en aan delen bezat. In totaal vertegenwoordigden deze onroerende goederen een waarde van 275.604,-, en dat was veel voor die tijd.

de Wete | 1998 | | pagina 10