samen met nog 36 andere Middelburgers, tot de hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen. In zijn winkel werden naast chocolade ook vijgen en koffie en andere kruideniers waren verkocht. Het crediteurenboek gaat door tot april 1896. In het Verslag van Bur gemeesters en Wethouders wordt de cho colademolen voor het laatst genoemd in 1894. Zeer waarschijnlijk is Fak Brouwer gestopt wegens ziekte, want in zijn over lijdensadvertentie staat: 'na een smartelijk lijden'. In de Middelburgsche Courant van 19 mei 1898 staat naar aanleiding van zijn begrafenis een kort bericht over zijn per soon: '...een eenvoudig man, die zonder veel ophef in verschillende betrekkingen trachtte mede te werken om de maat schappij van dienst te wezen.' Slot Van Schagen schreef dat er initiatief zat in de naam Fak Brouwer. Daarin heeft hij gelijk. Uit alles blijkt dat deze familie goed geboerd heeft. Niet alleen als chocoladefa brikanten, maar - misschien in de eerste plaats - als handelaren en grondeige naars. Ze deden ook in verzekeringen en bezaten vele aandelen, zowel binnen- als buitenlandse. Een broer van Jan Mzn., Jan Frangois, was eigenaar van de steenfabriek 'Suzan- na Johanna' (de naam van zijn vrouw) aan de Nieuwlandseweg en deed in verzeke ringen. Een andere broer, Pieter, woonde in het grote herenhuis bij het Marnixplein te West-Souburg en was daar lid van de gemeenteraad in de jaren 1895-1899. De herinneringen die Van Schagen had aan deze familie, waren tevens die van dingen die op hun einde liepen. 'Was hier een zekere fataliteit doende?', zo vroeg hij zich af. De steenfabriek heeft gewerkt van 1879 tot 1895 en aan de chocoladenijver heid van de Fak Brouwers, en tevens die van Middelburg, kwam een jaar eerder een einde. De reden dat de chocoladefabriek sloot, was de ziekte van Jan Fak Brouwer en het onbreken van een opvolger. Zoon Abra ham zocht in 1891 zijn geluk in de Ver enigde Staten van Amerika. Omdat hij geen mannelijke nazaten had, is de fami lienaam in mannelijke lijn uitgestorven.16 Gesteld kan worden dat de familie Fak Brouwer een belangrijke rol heeft gespeeld in Middelburg. In het economisch leven als handelaren en werkgevers, in het maat schappelijk leven als leden van de Kamer van Koophandel, het bestuur van de Godshuizen en van de vereniging 'Uit het Volk - voor het Volk'. In de Doopsgezinde Gemeente bekleedden enkelen de functie van kerkenraadslid, boekhouder en kas sier." De familie behoorde niet tot de regenten of het patriciaat, maar zeer waarschijnlijk wel tot de upper middle class. Het is niet onmogelijk dat het Doopsgezind en koop man zijn daarbij een belangrijke rol heb ben gespeeld in de standenmaatschappij van het negentiende-eeuwse Middelburg. E. van Wijk Mijn dank gaat uit naar de leden van de Werk groep Stadsgeschiedenis; in het bijzonder Piet Smallegange, die de eerste versie van dit artikel zeer kritisch heeft doorgelezen. Ook Jan Roose dank ik voor zijn op- en aanmerkingen. Noten 1. J.C. van Schagen, 'Buitenwereld, Seissingel

de Wete | 1998 | | pagina 12