geven. Het schip en zijn bemanning wer den naar een Engelse haven opgebracht. Le Turcq wist na verloop van tijd te ont snappen. Zwaar verminkt keerde hij in Vlissingen terug. Zijn reder beloofde hem een nieuw schip, dat echter nog niet gereed was toen op 10 mei 1784 de Vrede van Parijs werd getekend. Deze vrede PIEKHK IJS TUIK" CAPITISIN 01' I1KT VIJSS1KGSCHE KAi'EU-SCmi' BK ZKElTir, Kopergravure door P.W. van Megen (1783), naar een tekening van J. Perkois (1782). (Rijksarchief in Zeeland. KZGW, Zelandia Illustrata deel TV, nr. 885) maakte een einde aan de Vierde Engelse Oorlog en aan het stoutmoedig optreden van Pierre le Turcq tegen de Engelsen. In 1783 graveerde P.W. van Megen een portret van Le Turcq naar een tekening van J. Perkois uit 1782. Op deze gravure staat de kaper afgebeeld als een zeeheld. De volgende attributen komen voor: een bontmuts op zijn hoofd, een verrekijker in zijn rechter- en een scheepsroeper in zijn linkerhand, zijn middel is omgord met de twee pistolen die hij als geschenk had gekregen. Links op de gravure is zijn ere- sabel met koppelplaat te zien, op de ach tergrond zijn schip De Zeeuw. In de uitdrukking komt nog het woordje schoeven voor. Schoef kan volgens het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten onbesuisd, onstuimig, betekenen. Het zou best eens kunnen zijn dat Pierre le Turcq behalve stoutmoedig ook onbesuisd was tijdens zijn vele gevechten. Met 'n schoeven turk wordt een onbesuisd kind bedoeld. Ik herinner me uit mijn kin derjaren dat deze uitdrukking ook op mij wel eens werd toegepast. Frans van den Driest Geraadpleegde literatuur: - R.B. Prud'homme van Reine en E.W. van der Oest, Kapers op de kust, 1991. - F. Nagtglas, Levensberichten van Zeeuwen, 1893. - Geschiedenis van de Lage Landen in jaartal len, 1995. - Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, 1974.

de Wete | 1998 | | pagina 32