Nieuwe uitgaven 'k heleze Der keerlen God Het is niet zo vreemd dat er rond het zevenhonderdste herdenkingsjaar van de gewelddadige dood van Floris V (1296) veel publicaties over de man verschenen. Soms duurt het echter even tot dit is door gedrongen tot de 'gewone' lezer, zeker als het meer wetenschappelijke werken betreft. Ik heb er twee uitgezocht. Eigenlijk moet je Graven van Holland eerst lezen, want zo ontstaat een beeld van de lange lijst van elkaar opvolgende graven en gravinnen, waarvan Floris er 'slechts' één was. Vanaf de eerste graaf Geruit (niet lang na 889 overleden) tot de Spaanse Philips II (afgezworen in 1581) passeren allen de revue in woord en beeld. De periode dat Floris V regeerde, was er een waarbij de Hollandse graven niet alleen toegang had den tot de Duitse keizer, maar ook invloed hadden op diens bestuur. In Wi Florens worden in verschillende arti kelen van diverse auteurs de binnenlandse machtsfactoren en de culturele wereld van Floris en het beeld van 'Der keerlen God' door de eeuwen heen indringend voor het voetlicht gehaald. Het artikel van Burgers, Dijkhof en Kruisheer, 'De doordringing van het schrift in de samenleving in Holland en Zeeland tijdens graaf Floris V', brengt ineens de Middelburgse Abdij dichtbij. Een paar boeiende zinnen uit dit artikel: 'In de tijd vóór de regering van graaf Floris V waren er in het graafschap Holland en Zee land in feite slechts twee plaatsen waar een ononderbroken traditie bestond van het schrijven van oorkonden en andere admini stratieve bescheiden, te weten de abdijen van Egmond en Middelburg.' En: 'De stad Middelburg is in het onderzoek naar voren gekomen als een plaats waar de burgers al zeer vroeg, waarschijnlijk al aan het einde van de twaalfde eeuw, de eigen rechtsre gels op schrift stelden, en wel in het Neder lands.' En ten slotte: 'Uit een en ander mag men wel afleiden dat de verschriftelijking van het stedelijk bestuur, die in Middelburg eerder begon dan in de andere steden van het graafschap, steunde op de kunde van de scriptores van de Middelburgse abdij.' Door recente archeologische vondsten, bij voorbeeld achter het Van de Perrehuis aan het Hofplein, groeit het besef weer eens dat Middelburg een belangrijke stad is geweest, waar Floris V niet alleen kwam, maar waar aan hij ook privileges toestond, waar hij mensen voor zich liet werken en waaraan hij - door de begraving van zijn vader, Roomskoning Willem II in de Koorkerk- ook emotioneel verbonden was. Beide boe ken, sober maar fraai vormgegeven, bieden een bijzonder kijkje achter de schermen. Robbert Jan Swiers D.E.H. de Boer, E.H.P. Cordfunke en H. Sarfatij (red.), Wi Florens, De Hollandse graaf Floris 1/ in de samenleving van de 13e eeuw, 366 pagina's, Uitgeverij Matrijs, Utrecht 1996, 75,-. D.E.H. de Boer en E.H.P. Cordfunke, Graven van Holland, Portretten in woord en beeld, 176 pagina's, Uitgeverij Walburg Pers, Zutphen 1995, 2e druk 1997, 49,50. Oorlogsherinneringen Enige tijd geleden ontving het bestuur van de Heemkundige Kring Walcheren een exemplaar van de in 1996 in eigen beheer

de Wete | 1998 | | pagina 33