De kust van Walcheren Op 28 januari jl. maakte de heer L.M. Hol- lestelle met behulp van dia's een denk beeldige rondreis langs de Walcherse kust. Walcheren kent een lange strijd tegen de haar omringende zee. Aan het eind van de Romeinse tijd werd het gebied geplaagd door overstromingen waardoor eerste indammingen, wat blijkt uit de namen Poppendamme en Brigdamme. Ook de zo karakteristieke vliedbergen zijn ontstaan als bescherming tegen overstro mingen. De reis begon bij de Westkappelse zee dijk. Deze dijk heeft een bewogen geschie denis. Slechts tweemaal is sprake geweest Wmm§ De duinen langs de westkust van Walcheren zijn zogenaamde parabool-duinen, omdat zij loodrecht op de heersende wind staan. Hier ter hoogte van het Joosseswegje. (Foto Zeeuws Documen tatiecen trum) het nagenoeg onbewoonbaar raakte. Door het ontstaan van een kreekruggenland- schap in de vroege Middeleeuwen werd het gebied achter de duinen weer bewoon baar. Om het gebied te kunnen ontginnen en bebouwen, waren defensieve maatre gelen noodzakelijk. Er is sprake van de van een dijkdoorbraak: in 1682 door een zware storm en in oktober 1944 toen een gedeelte van de dijk werd vernield door een Engels bombardement. In tweehonderd jaar tijd is de zeewering van Walcheren veel veranderd, zowel door nieuwe technieken van dijk- en duinonder- houd als door de toepassing van nieuwe materialen. Dit proces is in de twintigste eeuw versneld door het herstel van de dijken kort na de Tweede Wereldoorlog en de uitvoering van het Deltaplan na de stormvloed van 1 februari 1953.

de Wete | 1998 | | pagina 40