In de jaren 1986-1988 werd de Westkap- pelse zeedijk op Deltahoogte gebracht. De bevolking van Westkapelle is altijd nauw betrokken geweest bij het onderhoud van hun zeedijk. Een ander fenomeen langs de Walcherse duinenkust is het paalhoofd. De Walcherse polderbestuurders waren zo trots op de paalhoofden, dat ze er fraaie namen aan gaven. In de zestiende eeuw dienden de paalhoofden zowel voor afleiding van de stroom als voor aanlegplaats van schepen. Een gevaar bleek de paalworm. Door grote spijkers met platte koppen in de palen te slaan, werd dit euvel tegenge gaan. Later werd gebruik gemaakt van creosootolie die onder druk werd inge perst. Het Noorderstrand, vanaf de noordelijke punt van de Westkappelse zeedijk tot aan Bree(d)zand, nam vanaf de zeventiende eeuw aanzienlijk af. Hierdoor kwam Dom burg steeds dichter bij de zee te liggen. De achteruitgang tussen 1640 en 1750 bedroeg hier zo'n 400 meter. Door de afsluiting van het Veerse Gat in 1961 wijzigde de situatie van de kust aan de Oostwatering drastisch. Het kustge- deelte voor Vrouwenpolder werd geheel opgenomen in de aansluiting van de nieu we dam, terwijl de kust vanaf fort Den Haak tot aan Veere aan het Veerse Meer kwam te liggen. Door deze maatregel kwam een einde aan de vele oever- en dijkvallen die dit kustvak teisterden. Na de aanleg van de Sloedam in 1871 werd landaanwinning tussen Walcheren en Zuid-Beveland gerealiseerd. Ook de kust van de Zuidwatering was onderhevig aan afkalving. Diverse maat regelen, zoals de aanleg van een inlaag- dijk en paalhoofden, hadden niet altijd het gewenste resultaat. In 1922 begon men met het afzinken van grote zinkstukken op de vooroever, haaks op de stroomrichting. Tussen 1922 en 1958 zijn er honderd zink stukken op de vooroever aangebracht. Dankzij deze investering van meer dan vier miljoen gulden staat dit kustgedeelte van Walcheren er nu goed voor. De volgende halteplaats is Vlissingen, van oudsher een haven- en vestingstad. Wat vroeger diende als zeefront, is nu boule vard. De kust van de Westwatering bestaat uit jonge duinen. Het hoogste duin is 51,8 meter. De duinen staan loodrecht op de heersende wind. De duinen voor Zoutelan- de hadden veel te lijden van de ramp van 1953 en daarom werd besloten het smalle duin om te vormen tot een dijk. Voor het dorp was dit een zware ingreep. De gemeente Zoutelande en een particulier verzetten zich tot voor de rechtbank, maar trokken aan het kortste eind. In 1959 was de nieuwe zeewering voor Zoutelande vol tooid: het eerste Deltawerk waar de Polder Walcheren bij betrokken was. Vanaf 1990 is Walcheren 'Deltaveilig'. De aantasting van de kust door zee en wind en de zeespiegelrijzing gaan echter door, zodat de veiligheid van Walcheren alleen met een voortdurende inspanning te waar borgen is. Deze inspanningen bestaan onder andere uit zandsuppleties op de meest kwetsbare stukken. LJS Veerse visserij Op 18 februari jl. hield de heer C. Leeman een lezing over de geschiedenis van de Veerse visserij.

de Wete | 1998 | | pagina 41