verschillende lagen van de bevolking; ook winkelinterieurs, bestuurlijke vertrekken en regentenkamers komen in aanmerking, maar kerkinterieurs worden uitgesloten. Heeft u een dergelijke afbeelding in uw bezit en wilt u aan het project meewerken, dan kunt u contact opnemen met drs. E.F. Koldeweij, Kunsthistorisch Instituut, Doe lensteeg 16, 2311 VL Leiden. Brieven aan de toekomst Heeft u ook zoveel vragen over het dage lijks leven van uw voorouders? Wat voor kleding droegen zij? Hoe hadden zij hun huis ingericht? Wat aten ze? Met wie had den ze allemaal contact? Hoe stonden zij in het leven? Geloofden ze in God? Wat voor werk deden zij eigenlijk? Het ant woord op deze vragen is vaak maar heel lastig te vinden. Juist over die gewone en vanzelfsprekende zaken is vaak maar heel weinig bronnenmateriaal overgeleverd. En we weten al helemaal weinig over hoe gewone mensen destijds hun dagelijkse ervaringen beleefd hebben. Wanneer toekomstige onderzoekers het dagelijks leven anno 1998 willen beschrij ven, dan zullen zij met vergelijkbare pro blemen te stellen krijgen. Behalve als wij daar nu iets aan doen. Daarom zal op vrij dag 15 mei 1998 aan alle Nederlanders gevraagd worden een brief te schrijven aan de toekomst. 'Brieven aan de toe komst' is een project zoals dat in Neder land nog nooit vertoond is. Vergelijkbare projecten in Zweden en Denemarken leverden vele duizenden brieven op. In hun brief aan de toekomst zullen zoveel mogelijk Nederlanders hun dagelijkse bezigheden beschrijven, al hun belevenis sen die zij hebben meegemaakt op vrijdag 15 mei 1998. Hoe hebben zij deze gewone maar voor de toekomst zo bijzondere dag beleefd en doorgebracht? Om deze dag tot een succes te maken, vragen de drie organiserende instellingen uw medewerking. Deze instellingen zijn het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, het Nederlands Openluchtmuseum en het P.J. Meertens-lnstituut. Het is heel belang rijk dat zoveel mogelijk mensen reageren, zodat de (toekomstige) onderzoekers een betrouwbaar beeld krijgen van het dage lijks leven anno 1998. Met uw hulp willen de organisaties vrijdag 15 mei 1998 tot de best gedocumenteerde dag uit de Neder landse geschiedenis maken. In elke gemeente van Nederland zullen werkgroepjes worden geformeerd die het project op plaatselijk niveau gaan trekken. De drie organiserende instellingen, de belangrijkste volkscultuurinstellingen in Nederland, staan er garant voor dat de ingezonden brieven zorgvuldig behandeld worden. Het materiaal wordt niet alleen verzameld met het oog op de toekomst. Als eerste resultaat zal een boek verschij nen met een selectie uit de ingezonden brieven en ook zal in het Nederlands Openluchtmuseum een tentoonstelling worden ingericht. U schrijft toch ook een brief?

de Wete | 1998 | | pagina 45