want dat betekende chocolademelk. Alleen Van Heusden had ze nog, de blokken echte Zeeuwse chocolade met de A-mer- ken erop, die opliepen al naar de qualiteit tot wel AAAAA toe. Van de fabriek van Fak Brouwer, dat werd je later nog eens pre cies gewezen, toen we zelf op de Heeren gracht woonden, waar het fabriekje stond de fabriek, de familie Fak Brouwer en in de voetnoot het fin de siècle-gevoel. Voor Van Schagen vage vermoedens, maar zijn ze juist? Het is mijn bedoeling iets te vertellen over cacao en de verbouw ervan, over het ver band met Zeeland, in het bijzonder Middel burg, over het aantal chocolademolens en aan de overkant. Fak Brouwer was een toen nog courante naam in het Middel burgse; je had een Fak Brouwer-huis op Souburg en een op het Nieuwland.'Als voetnoot voegt Van Schagen er nog aan toe: 'Was de steenbakkerij aan de Nieuw- landseweg - al lang geleden verdwenen - niet mede een Fak Brouwer-onderneming? Er zat initiatief in die naam. In mijn herin nering zit ze tevens verweven met de din gen die op hun einde liepen, was hier een zekere fataliteit doende. Het zijn alleen maar vage vermoedens.'1 Van Schagen noemt hier een aantal belangrijke aspecten die verderop in deze bijdrage aan de orde komen: chocolade, De zolder van het fabriekje van Van Houten op de Leliegracht te Amsterdam. Naar een teke ning van een van de werklieden. Uit: 'Honderd jaar eeuwboek 1828-1928 de vermoedelijke werking ervan. Ook ga ik verder in op de uitvinding van Van Houten, op de familie Fak Brouwer, het ontstaan van die naam en op de laatste Fak Brou wer. Daarna tracht ik de vraag te beant woorden of de vermoedens van Van Scha gen juist waren. Cacao In de chocolademolens worden cacao bonen fijngemalen. Deze bonen komen

de Wete | 1998 | | pagina 5