uitgegeven Oorlogsherinneringen aan Nieuw- en Sint Joosland en omgeving, opgetekend door F. Beekman (1918) te Arnemuiden. Beekman was tot september 1943 werk zaam op de hofstede De Schorerpolder, die op last van de Duitsers in januari 1944 werd afgebroken. Hij baseert zijn verhaal op eigen waarnemingen, mededelingen van derden en op het dagboek van F.P. Polder dijk van de hofstede Nieuwlands Rust. Zowel in 1940 als in 1944 werden vanuit Zuid-Beveland via de Sloedam aanvallen op Walcheren uitgevoerd, waarbij Nieuw en Sint Joosland in de vuurlinie lag. De bur gers beleefden bange uren. Onder hen en onder de militairen vielen betrekkelijk veel slachtoffers. Na mei 1940 hernam het leven in het dorp min of meer zijn gewone gang. Beekman wijst erop dat de bewoners eigenlijk nauwe lijks wisten wat er buiten hun directe omge ving gebeurde. Toch werd niet alles zoals vroeger. Er moest, soms gedwongen, voor de Duitsers worden gewerkt. Deze werk zaamheden leverden overigens veelal behoorlijke verdiensten op 25,- tot 30,- per week), waardoor de boeren werden gedwongen de lonen van hun arbeiders te verhogen. Er kwamen onderduikers. Beek man zelf bracht een van hen, een radarspe cialist, met paard en wagen onder een voer stro over de (bewaakte) Sloedam. De Duitsers probeerden de graan- en vleesproductie zoveel mogelijk te controle ren. Dit leidde onder meer tot clandestiene slachtingen. Toen de bezetters in 1944 probeerden voor raden graan uit Walcheren weg te voeren, verbood de toen nog ondergrondse Orde Dienst (OD) loondorsers voor hen te werken op straffe van verlies van hun machines. Na de bevrijding van Nieuwland op 5 november 1944 door de Schotten, die ove rigens door de OD werden binnengehaald, werd hard gewerkt om het normale leven weer op gang te brengen. Beekman kwam bij de OD en werd leider van de munitie ophaaldienst. (Hij was vóór de oorlog bij de artillerie geweest en werd geacht verstand van dat soort zaken te hebben.) Opmerke lijk is zijn verhaal over de zorgeloosheid waarmee velen met granaten omsprongen. Deze werden gedemonteerd en de inhoud werd gebruikt om kachels aan te maken, waarbij het verbrandingsproces zich zo nu en dan wat al te heftig voltrok. In het voor jaar van 1945 kwamen vier mannen om bij een ontploffing in een munitieopslagplaats dichtbij de Rijksweg. Als OD'er was Beekman ook betrokken bij de bewaking van voedselvoorraden, die in de Openbare School waren opgeslagen. Met veel genoegen vertelt hij hoe hij samen met Brakman, de leider van de OD, wist te verhinderen dat een bekende zwarthande laar zich hiervan meester maakte. Op een avond meldde de man in kwestie zich met een vrachtwagen, een grote mond en een papier met stempels van het Militair Gezag bij Beekman om de zaak 'over te nemen'. Na overleg met Brakman ging het feest niet door. Mede door dit soort aardige details is het boekje van Beekman zeker de moeite van het lezen waard. H.J. Vader Oorlogsherinneringen aan Nieuw- en Sint Joosland en omgeving, opgetekend door F. Beekman te Arnemuiden, juli 1996.

de Wete | 1998 | | pagina 34