De als vliedberg gecamoufleerde bunker bij Groot-Abeele. (Foto Leo Hollestelle) nooit. Wel vaak burgerdoelen, met veel slachtoffers, zoals op Nieuw-Abeele waar geen bunker geraakt werd, maar een heel huizenblok, waarbij elf doden te betreuren vielen. Op Groot-Abeele is de vrouw van de landbouwer Olyslager omgekomen tij dens het bombardement. Bekend is dat tijdens de landing in Nor- mandië nog hele bunkercomplexen intact gebleven waren, ondanks de zeer zware bombardementen die aan de landing voor afgegaan waren. Bij Groot-Abeele werd bijna een bunker geraakt. Hij staat er nog steeds en is als vliedberg gecamoufleerd. Vlak bij deze bunker lagen wel vijftien tot twintig bomtrechters naast en door elkaar, maar ze lagen precies aan de verkeerde kant van de tankgracht. In plaats van aan de binnenkant van de gracht lagen ze aan de buitenkant, recht tegenover de bunker in het bouwland, op circa vijftien meter afstand. Op het eind van de oorlog werden de bombardementen wel wat secuurder, zoals bijvoorbeeld op de dijken en op het spoor wegemplacement van Middelburg, waarbij helaas ook burgerslachtoffers te betreuren waren. Psychologisch zullen die bombardementen vermoedelijk wel enig effect hebben gehad, want na zo'n bombardement als bijvoorbeeld bij Abeele, waarbij horen en zien je verging en alles beefde en kraakte, zal de lust om nog lang door te vechten wel niet groot geweest zijn.' Ijskelders De heer J. Joziasse uit Middelburg las met belangstelling het artikel over de ijskelders in Middelburg (De Wete, januari 1998). Hij betwijfelt of de ijsfabriek aan de Los- kade na 1921 is opgeheven. Hij kan zich nog uit zijn jeugd herinneren dat na de Tweede Wereldoorlog staven ijs werden gehaald op de Loskade. Deze staven waren een meter lang, met een hoogte en breedte van 20 centimeter. De heer Joziasse weet niet meer de naam van deze ijsfabriek, maar hij stond wel op dezelfde plaats als de door A.F. Franken, de auteur van het artikel, beschreven coö peratieve ijsfabriek. Nach Walcheren abkommandiert De heer W. Toutenhoofd uit Westkapelle reageerde op het artikel van de heer Braat in De Wete van oktober 1997 over de

de Wete | 1998 | | pagina 36