Bijeenkomsten SmT het voormalige gemeentehuis van Oost en West-Souburg, thans de vestiging van Omroep Zeeland, zijn nog 21 glas-in- loodramen. De ramen zijn geschonken door diverse verenigingen en instanties tij dens de bouw in 1939. In een raam in de voormalige raadzaal en in de trappenhal staan afbeeldingen die met arbeid te maken hebben. Walcherse namen Op 26 november 1997 hield de heer C.M. Bierens, voorzitter van de Afdeling Zeeland van de Nederlandse Genealogische Ver eniging, een lezing over Walcherse voor namen en familienamen. Een naam behoort tot de blijvende ken merken van een persoon. Het is een iden tificatie. Behalve een voor- en een achter naam heeft de huidige westerse mens ook een roepnaam (Kees, Marie), een vlei naam (zus, broer), een schuilnaam (A. den Doolaard), een erenaam (Stefanus krans), een bijnaam en/of een scheldnaam (de biesmak). De oorspronkelijke voornamen op Walche ren worden verdeeld in drie categorieën. De eerste wordt gevormd door de namen van het eiland die kunnen dateren uit de tijd toen Friezen, Angelen en Saksen hier langs trokken op weg naar Engeland (omstreeks het jaar 500). Voorbeelden hiervan zijn Poppo Poppe), Wisso Wisse) en Biggo (vergelijk Biggekerke). De tweede categorie bestaat uit de namen uit de tijd van Karei de Grote (omstreeks 800), zoals Geertruida geliefde), Hen drik machtige) en Geldof wraakne- mer). In de laatste categorie zijn de namen uit de Bijbel ondergebracht die worden gebruikt sedert de komst van het Christen dom. In de Middeleeuwen zijn het namen uit het Nieuwe Testament, zoals Marijke Maria) en Jan Johannes) en vele namen van populaire volksheiligen (Wille boord, Cornells, Blasius, Jacomina, Apollo- nia). Onder invloed van de Reformatie en immigratie verschijnt een breed scala aan Oudtestamentische namen (Abraham, Daniël, Rachel). Achternamen zijn veelal ontstaan uit voor namen: Reinierse, Joosse, Simonse. Andere namen wijzen op huizen of boer derijen (Duvekot) of plaatsen (Van Sig- hem). Een grote groep vormen ook de beroepsnamen zoals Wielemaker en Pas- senier visser). Pattenier is de ambachts man die slepers (landbouwsleden) maakte. Toch zijn er veel voor- en achternamen waarvan de herkomst onduidelijk blijft. In ieder geval is het te hopen dat de typische Walcherse familienamen als Jobse, Verfla ge, Van de Ketterij, Leijnse, Lievense en ga zo maar door, hun waarde blijven behouden. CMB

de Wete | 1998 | | pagina 39