Zijn woorden hadden resultaat: de brigade werd gehandhaafd en kreeg in 1922 zelfs een nieuwe kazerne. De Marechaussee bleef in Westkapelle tot na de capitulatie van mei 1940. Toen werden op last van de Duitse bezetter leden van de brigade over geheveld naar de burgerpolitie. Na de oorlog werden de politietaken in Westkapelle overgenomen door de Rijks politie. Domburg en Middelburg In nog een Walcherse plattelandsgemeen te was - zij het kort - marechaussee gevestigd. Dat was in 1945 te Domburg. Daar werd toen een huurovereenkomst gesloten voor één kamer in de villa Dui nenburg aan de Noordweg ten behoeve van de marechaussee. De woning was van mevrouw Sprenger-Smit, toen wonen de in Breda. De huur werd aangegaan voor drie maanden tegen een huurprijs van 52- per jaar. Nadere gegevens over de aanwezigheid van marechaussee in Domburg ontbreken echter. Aangenomen kan worden dat na de normalisering van de situatie het politiewerk werd overgeno men door de Rijkspolitie. Ook Middelburg heeft ooit een marechaus seebrigade gehuisvest. In verband met de aanleg van het Kanaal door Walcheren in de jaren 1860-1870 werd eerst een tijdelijk detachement in Middelburg ondergebracht. In 1873 stelde de procureur-generaal aan de minister van Justitie voor een vaste bri gade in Middelburg uit te zetten. Tevens werd aan de minister van Oorlog gevraagd of de totale personeelssterkte wel uitbrei ding toeliet. De minister antwoordde dat van eigenlijke uitbreiding geen sprake was omdat in Middelburg al marechaussee gedetacheerd was. Wel moest nog een bri gadecommandant in de rang van brigadier te paard worden aangesteld. In april 1874 was de zaak rond. Middel burg kreeg officieel een brigade van vijf bereden manschappen met als taak 'bui tengewoon politietoezicht bij daar te stellen werken'. De manschappen namen hun intrek in een perceel achter de stoomolie- fabriek aan de Kousteensedijk, Goesche Korenmarkt P 53. Daar zaten zij ongeveer tien jaar. Het einde kwam in 1883 toen in Scheveningen een strafgevangenis werd geopend en het Middelburgse personeel daarheen werd overgeplaatst. Ook inven- tarisvoorwerpen zoals nachtlager, kazerne- rings- en stalartikelen werden naar Sche veningen overgebracht. De huur van de kazerne a 600- per jaar werd opgezegd. Een preventieve taak Verreweg de belangrijkste brigade op Wal cheren was en is die van Vlissingen, opge richt in 1903. Daar was echter wel het een en andere aan voorafgegaan. Rond de eeuwwisseling kwam er in Vlis singen veel sociale onrust voor, die slechts door ingrijpen van Marechaussee en Rijks- veldwacht konden worden bedwongen. Al in 1895 was een detachement marechaus sees naar Vlissingen gezonden om het hoofd te bieden aan woelingen bij het Depót voor Discipline. In 1894 en 1895 werden marechaussees wegens sociale onrust naar Nieuw- en Sint Joosland gestuurd. Ook bij werkstakingen op de scheepswerf De Schelde werden zij inge zet. De Vlissingsche Courant van 5 maart 1900 meldt de aankomst van een kapitein en zeventien man, die werkwillige matro zen en stokers bij de Maatschappij Zee land moesten beschermen. Het optreden van de Marechaussee had in

de Wete | 1998 | | pagina 15