was ingezet, had die chaos voorkomen kunnen worden. Districtscommando In juli 1902 inspecteerde Cavalerie-gene- raal Wüpperman, onder wie de Mare chaussee toen nog ressorteerde, de Bri gade Westkapelle. Daarna ging hij naar Vlissingen. Zijn bezoek stond in verband met de vestiging van een brigade. Waar moest die gehuisvest worden? Verschillende mogelijkheden passeerden de revue: een terrein tussen stad en sta tion, een vroegere ziekeninrichting, een voormalig weeshuis en een hotel. Geen van deze locaties werd geschikt geacht. Daarom werd voor vijftien jaar een pand in de Kasteelstraat gehuurd. Op 13 oktober 1903 kon de commandant van de Eerste Divisie aan zijn meerdere melden: "Heden te Vlissingen brigade te paard uitgezet, kazerne in orde bevonden." De brigade teide een wachtmeester, een brigadier, vier marechaussees en een ordonnans van de districtscommandant. Soms kwamen daar nog enkele mare chaussees in opleiding bij. Tegelijk met de oprichting van de Brigade Vlissingen werd het districtscommando van Sas van Gent naar Vlissingen ver plaatst. De commandant daarvan, een kapitein of luitenant, kon vandaaruit beter contact onderhouden met de Officier van Justitie te Middelburg. Het bewakingsgebied van de Brigade Vlis singen strekte zich ook uit over Middelburg, Ritthem, Oost- en West-Souburg, Nieuw- en Sint Joosland, Biggekerke en Koudekerke. Alleen stakingen? De vraag ligt voor de hand: wat deed de Marechaussee nog meer dan optreden bij stakingen? We kunnen hier wegens het ontbreken van dagrapporten slechts in algemene zin op ingaan. De meest voor komende strafbare feiten waarmee zij in aanraking kwam, waren inbraak, diefstal, zedenmisdrijven, moord, doodslag, mis handeling en verduistering. Ook hield zij toezicht op zigeuners, landloperij, en zeker te Vlissingen waren paspoortcontrole en beveiliging van vorstelijke personen op doorreis belangrijke taken. Ook werd in het laatste geval een erewacht geleverd. Zo'n vorstelijk bezoek kwam vrij regelmatig voor. In 1904 bijvoorbeeld was er drie keer bezoek van de koning en koningin van Engeland. De laatste keer was de koningin op doorreis van Duitsland naar Engeland. Zij reisde per trein. De districtscomman dant van Vlissingen begeleidde haar vanaf Roosendaal. Ook de Duitse keizer maakte van Vlissingen gebruik. In mei 1910 scheepte hij zich daar in op het keizerlijk jacht 'Hohenzollern'. Ongetwijfeld heeft de Marechaussee bij al die bezoeken een rol gespeeld. Huisvestingsproblemen De huisvesting in de Scheidestad begon al na enkele jaren problemen op te leveren. In juni 1908 begon het gebouw in de Kas teelstraat verzakkingen te vertonen, in woning en stal ontstonden scheuren. De paarden moesten tijdelijk elders worden ondergebracht. Toen het huurcontract in 1918 afliep, waren de klachten alleen maar verergerd. Het gebouw was te klein, de woning voor de gehuwde wachtmeester te beperkt, wassen gebeurde op de binnenplaats in de open lucht, de hooizolder was te klein en voor een 'grote boodschap' was een ton in gebruik.

de Wete | 1998 | | pagina 17