een einde. Op 21 maart 1924 kon het bri- gadepersoneel, toen bestaande uit acht man, een nieuwe kazerne betrekken aan de Bloemenlaan. De tijdelijke behuizing bij het stadhuis en in de Willem lll-kazerne werd overgedra gen aan de Genie, samen met onder andere tien voederbakken, tien zandzak ken, negen ijzeren ruiven en een privaat- bril met deksel. De Mobilisatie We maken een sprong van vijftien jaar, naar 1939, het jaar van de Mobilisatie. Toen werd rond Vlissingen een aantal extra marechaussees gestationeerd. De juiste locatie daarvan is niet bekend. In de meidagen van 1940 week de brigade uit naar Koudekerke, later naar Sint Lau rens en na de capitulatie keerde zij terug naar Vlissingen. Door de ligging in de buurt van het vliegveld bevond men zich in de gevarenzone. Bij een bombardement in 1940 braken maar liefst tachtig ruiten. Later moest op last van de Duitsers het hoofdgebouw worden ontruimd. Het perso neel ging weer naar Sint Laurens en werd ten slotte aan de burgerpolitie toegevoegd. Eind 1948 kreeg Vlissingen zijn brigade terug. In 1952 werd aan de Boterbloem laan een nieuw gebouw in gebruik geno men en werden in de Ribesstraat enkele dienstwoningen gebouwd. In 1976 werd in de Govert Flincklaan een nieuw districts kantoor neergezet waarin tegenwoordig, nu de districten zijn opgeheven, de bri gade is gelegerd. Slot In de loop der jaren is het werk van de Marechaussee veranderd. Eigentijdse pro blemen zijn eraan toegevoegd: bestrijding van drugscriminaliteit, uitzetting van uitge procedeerde asielzoekers, onderzoek naar ongewenste intimiteiten bij de krijgsmacht, enzovoort. De Politiewet van 1994 stelt het Wapen bovendien in staat op tal van civie le terreinen werkzaam te zijn. Het zal duidelijk zijn dat in dit korte verhaal geen volledige geschiedschrijving van de Koninklijke Marechaussee op Walcheren kan worden gepresenteerd. Ik heb mij min of meer beperkt tot organisatie en huisves ting. Niettemin hoop ik erin geslaagd te zijn een globaal beeld te geven van dit keurkorps dat al anderhalve eeuw op ons eiland actief is. Jules Braat Geraadpleegde bronnen: - Algemeen Rijksarchief Den Haag, Archief Koninklijke Marechaussee. - Gemeentearchief Vlissingen, Vlissingsche Courant. - Sectie Krijgsgeschiedenis Generale Staf Den Haag, diverse archiefstukken en publicaties. - Verder bijzondere dank aan het Marechaus seemuseum te Buren in verband met het raad plegen van de daar aanwezige stukken. Geraadpleegde literatuur (onder andere): - J.A. de Jonge, 'Zonder vrees en zonder blaam, 175 jaar Koninklijke Marechaussee'Amster dam 1989. - W. van den Hoek, 'De Koninklijke Mare chaussee in de Nederlandse samenleving'z.j.

de Wete | 1998 | | pagina 19