Zegels en tegenzegels Een Middelburgs stadszegel in een Parijs archief In aflevering 47 van de Geschiedenis van de wereld van Larousse staat op pagina 939 (ja, u leest dat goed) een afbeelding van een stadszegel van Middelburg. Het is prachtig afgebeeld en lijkt wel van goud te zijn. Het zegel toont een stadsmuur, met poort en drie torens. Op de middelste toren, een poorttoren, staat een wachter met een hoorn en een tweetandige stok of speer. Op de beide andere torens zijn naar de wachter toegekeerde vogels te zien, die een blaadje of een takje (druivenblade ren?) in hun snavel houden. Het rand schrift luidt: Sigillvm Opidanoru Middel burg. Speurtocht Volgens het bijschrift bij de afbeelding gaat het om een zegel uit 1322 en is het toen malige belfort afgebeeld. Dit laatste is onzin, want Middelburg heeft nooit een belfort gekend. Hoe Larousse aan het zegel is gekomen, is niet duidelijk; brieven met zegels werden tenslotte naar relaties gezonden en als het document niet meer te achterhalen is, is een speurtocht vrijwel onmogelijk. Over een speurtocht gesproken, ik begon - gespeend van elke kennis over zegels - te zoeken naar soortgelijke zegels. Dat bleek nog niet zo gemakkelijk. Als je niets van zegels weet, kun je ook niet aangeven of het een stadszegel is, een tegenzegel, een grootzegel, enzovoorts. Eerst maar eens gevraagd aan zegelkenners waar ik moest zoeken. Er blijkt een enorm uitgebreid boekwerk te bestaan, de Corpus sigillorum Neerlandi- corum, waarin onder meer alle zegels staan afgebeeld die zijn verbonden aan de verschillende oorkonden van Holland en Zeeland. Daarin vond ik een stadszegel van Middelburg, maar ook vele andere zegels die met Middelburg hebben te maken, en daar zijn volgens mij aardige verhalen over te schrijven. In dit overzicht Het Parijse zegel. Het randschrift luidt Sigvllum Opidanoru Middelburg. van Nederlandse zegels tot 1300, dat in de jaren 1937-1940 verscheen, is een soort gelijke afbeelding van het stadszegel van Middelburg te vinden als in de Larousse. Het is echter niet gelijk aan het 'gouden' zegel. Het is van bruine was en toont, vol gens de auteur, "stadsmuur, met poort en drie romaanse torens, op de middelste waarvan, den poorttoren, een wachter staat, met hoorn en speer; op elk der andere torens een toegewende vogel." Het randschrift luidt: Sigillvm Opidanor De Mid- delb-g. Dit laatste zegel behoorde bij een oorkonde van 17 oktober 1299. Het aardige was dat de afbeelding uit de Larousse en die uit de Corpus sigillorum

de Wete | 1998 | | pagina 20