Heersende mode Van wanneer dateren die zegels? Allereerst een paar algemene opmerkin gen. Als een nederzetting het tot stad bracht, met alle rechten van dien, dan kon de stad ook zegelstempels laten maken. Het allereerste stempel van Middelburg zal dus niet lang na de aangenomen stichting van de stad in 1217 zijn gemaakt. Zegel stempels gingen mee zolang ze niet sle ten, waarna ze werden vernietigd om mis bruik uit te bannen. Het stempel van een zegel dat is verbonden aan een oorkonde uit 1300, kan dus veel ouder zijn dan de oorkonde zelf. Het lijkt ook logisch dat bij vernieuwing van een zegel de ambachts man - zegelstempels werden gemaakt door edelsmeden - zich liet leiden door de heersende mode. Het lijkt niet logisch dat op enigerlei moment twee versies van één zegel in omloop waren. Als aan een oor konde uit 1299 een romaans zegel hangt, zal er op dat moment nog geen nieuw stempel zijn geweest. Het is wel mogelijk dat de stempels van voor- en achterkant, gemaakt in verschillende perioden, tegelij kertijd werden gebruikt. In dit geval zou het heel goed kunnen dat het romaanse stads zegel van Middelburg dateert uit de perio de vlak na de stichting van de stad in 1217. Er zijn geen voorbeelden bekend van oudere zegels dan de romaanse. Theoretisch kunnen er uiteraard wel oude re versies zijn geweest. Uitgaande van dit 'stichtingszegel' is dit zegel dan in elk geval 'meegegaan' tot 1299, waarna het is vervangen - om welke reden dan ook - door een gotische opvolger die, voor zover bekend, in 1322 als eerste wordt gebruikt. Misschien is dit zegel iets ouder omdat de voorkant nog romaanse kenmerken ver toont, maar voor een vroegere datering zijn verder onvoldoende redenen aan te voeren. Gelet op de overgang van romaanse naar gotische bouwstijlen past dit binnen de geldende opvatting dat die omwenteling - althans in de zuidelijke Nederlanden - plaatsvond tussen ca. 1250 en het begin van de veertiende eeuw. Dus... Conclusie: in het Parijse archief (Archives nationales) is een ongeschonden en fraai Middelburgs stadszegel aanwezig. Een vergelijking met de afbeelding van de ro maanse voorganger aan een oorkonde van 1299 maakt het aannemelijk dat het Parijse stempel dateert uit de periode tus sen 1299 en 1322 en dat het zich duidelijk in een overgangsfase bevindt tussen de romaanse tijd en de gotiek. Suggestie: zou het niet het proberen waard zijn het Parijse zegel naar Middel burg te halen? Het zou een pronkstuk zijn in het stadhuis. Vraag: misschien zijn er nog wel meer Middelburgse zegels uit de periode rond het begin van de veertiende eeuw. Ik nodig de lezer graag uit tot aanvullingen op dit artikel. Misschien dat dan een echte zegel- deskundige zijn of haar licht er nog eens over kan laten schijnen. Tot slot Zomaar in een aflevering van een blad dat de hele wereld wil bestrijken, komt een in Parijs gevonden zegel voor van de stad Middelburg. Al eerder werd door deze of gene eens geopperd dat er zich buiten Zeeland nog veel zou moeten bevinden dat dateert uit de tijd van voor de omwen teling van de stad in 1574, of nog eerder, de Beeldenstorm van 1566. Het is een uit-

de Wete | 1998 | | pagina 22