u om intensiever te gaan samenwerken. Het beoogde doel van een dergelijke samen werking is (sneller) actie te kunnen onder nemen wanneer er ter bescherming van het 'heem' actie geboden is. In snel tempo verandert onze omgeving. Op de thema-avond op 11 maart j.l. van onze Heemkundige Kring, getiteld 'Wal cheren in 2010', werd een aantal scena rio's geschetst van hoe we ons Walcheren over tien a vijftien jaar kunnen voorstellen. Sommige ontwikkelingen verlopen op een natuurlijke wijze en hoeven niet nadelig voor ons eiland te zijn, andere echter ver dienen beslist onze afkeuring. Zo bereikten ons de afgelopen jaren signalen van leden en verzoeken 'of we soms eens iets kon den doen aan...' bijvoorbeeld de plannen voor nieuwbouw bij de Vlissingse Gevan gentoren, de op handen zijnde sloop van het Wooldhuis, de rondweg Serooskerke of het uitbreidingsplan Nimmerdor bij Grijpskerke. Volgens de statuten is het doel van onze vereniging 'het bevorderen van de kennis van Walcheren en de bestudering van de levensomstandigheden, gewoonten en gebruiken van de mensen die dit gebied bewonen en bewoond hebben'. Zij kan dit doel bereiken door 'het voeren van/deelne men aan activiteiten tot behoud van Wal- cherens cultuurgoed' (art. 2, resp. lid 1 en 2f). Natuurlijk is de Heemkundige Kring Walcheren zeker geen actiegroep, maar wordt het niet eens tijd voor een actievere opstelling? Anderen gingen ons hierin al voor. Zo kent de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland een planologi sche commissie, en hebben sommige Zeeuwse steden een particuliere monu mentenorganisatie. De provinciale commissie Zeeland van de Bond Heemschut is wel de belangrijkste organisatie die het Zeeuwse culturele erf goed probeert te beschermen en schade lijke ontwikkelingen tijdig tracht te signale ren. Maar zij kan dit niet alleen, zij heeft 'oren en ogen' in het veld nodig. In het kader van bovengeschetste voorgenomen samenwerking hoopt Heemschut dat er binnen de diverse Zeeuwse heemkundige kringen 'contactpersonen Zeeuws erfgoed' zullen functioneren, die die 'oren en ogen' willen zijn. Daarom de volgende oproep aan onze leden. Wie voelt zich geroepen als meld punt of contactpersoon te fungeren in een dorp of regio, en dus bouw- en sloopver gunningen, (wijzigingen van) bestem mingsplannen enzovoorts, in de gaten te houden, en Heemschut daarvan tijdig in kennis te stellen? Binnen het bestuur houden we ons momen teel bezig met de vraag of er onder de leden animo is om een planologische commissie of iets dergelijks in het leven te roepen. Hierop vooruitlopend proberen we door middel van deze oproep alvast een netwerk van 'heembeschermers' op te zetten. Dus: meldt u aan als 'contactpersoon Walchers erfgoed'! We houden u vanzelfsprekend van alle ontwikkelingen op de hoogte. Opgave bij: drs. A.P. de Klerk, bestuurslid HKW en lid P.C. Heemschut Zeeland, tel. (0118) 639080 ('s avonds). Tiny Polderman Werken met Zeeuwse bronnen Onder redactie van L.M. Hollestelle, A.P. de Klerk, H. Uil en A. van Waarden-Koets verscheen in mei van dit jaar Werken met Zeeuwse bronnen. Tekst en uitleg bij het

de Wete | 1998 | | pagina 44