lezen van Archiefstukken. Het boek werd uitgegeven bij Schiphouwer en Brinkman te Amsterdam in de serie 'Kartons voor geschiedenis en letterkunde' en kwam tot stand op initiatief van de Stichting Regio nale Geschiedbeoefening Zeeland. Het is de Zeeuwse versie van een Brabants idee. De Heemkundige Kring Walcheren heeft een exemplaar van dit boek ontvangen om onder de aandacht van haar leden te bren gen. Het boek beoogt een steun en toever laat te zijn voor allen die zich (gaan) ver diepen in de bronnen van de lokale en regionale geschiedenis. Wie zich als argeloze beginneling gaat bezighouden met bronnen van vóór 1800, komt snel tot de ontdekking dat kennis van het schrift is vereist. Het werk begint dan ook met een inleiding van Hollestelle over de ontwikkeling van het schrift, het gebruikte materiaal en de regels die bij omzetting dienen te worden gehanteerd. Aan afkor tingen en cijfers die de lezer op zijn weg door een handschrift kan tegenkomen, wijdt Van Waarden-Koets een helder betoog, ge lardeerd met vele en duidelijke voorbeelden. Bij het lezen van een tekst uit een bepaal de periode kan de onderzoeker ook te maken krijgen met zaken als tijdrekening, bestuur, justitie en politie, waterschappen, armenzorg, oorlogvoering, enzovoort. Al deze onderwerpen worden ieder afzonder lijk, kort en overzichtelijk door een bij uit stek deskundige behandeld en elk onder deel is voorzien van een literatuuropgave. Nagenoeg alle schrijvers zijn historici en de meesten van hen zijn gepokt en gema zeld in het Zeeuwse archiefwezen. Bij ieder hoofdstuk wordt een voorbeeld in handschrift gegeven, met ernaast de gedrukte tekst. De voorbeelden, die voor namelijk uit de zeventiende en achttiende eeuw stammen, zijn afkomstig uit geheel Zeeland. De titel van het boek dekt dus echt de lading. Tekst en illustraties van Werken met Zeeuwse bronnen maken op mij een door dachte en verzorgde indruk. Het enige dat ontbreekt is een register, maar dit bezwaar wordt grotendeels ondervangen door de kernachtige kortheid van de afzonderlijke hoofdstukken. Zowel beginners als gevorderden heeft het boek veel te bieden en ik kan het dan ook van harte aanbevelen. Het kost 29,50. H.J. Vader Heemkundige uitwisseling Zoals op de laatste algemene ledenverga dering werd meegedeeld, wil het bestuur van de HKW de banden met zustervereni gingen in de omgeving aanhalen. In dit kader bezocht een dertigtal leden van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland op zaterdag 16 mei j.l. ons heem. In het restaurant van de Zeeuwse Biblio theek werd het gezelschap ontvangen met koffie en een bolus. Om tien uur vertrok ken de gasten voor een rondleiding door Middelburg onder de zeer deskundige lei ding van de dames Kammeraat en Valcke- nier von Geusau. Tijdens de rondgang werd de nadruk gelegd op de invloed van de VOC op de geschiedenis van de stad en zo voerde de tocht onder meer langs de oude werf en het kantoor van de opper- equipagemeester van de doorluchtige Compagnie. De rondleiding werd besloten met een bezoek aan het Zeeuws Museum, met speciale aandacht voor de VOC-expo- sitie en de Zeeuwse wandtapijten. Na de lunch werd per bus onder leiding

de Wete | 1998 | | pagina 45