gens om 9 uur was er koffie met wat erbij. In de loop van de voormiddag bier of een borrel en met al dat stof dat je inademde, was dat wel gezond. En dan het middag maal, niet te vergeten. Na de middag her haalde het ochtendprogramma zich weer. Zo ongeveer ging het dorsen in de jaren dertig, een tijd met problemen. Werkloosheid Nederland was een rijk land, maar met nog veel arme mensen. Er was veel werk loosheid. Velen moesten stempelen of naar de werkverschaffing om nog een karig loon te verkrijgen. De lonen waren toch al niet hoog. Een arbeider verdiende tien tot twaalf gulden per week. Een boe renknecht met kost en inwoning vijf gulden per week in de zomer en vier in de winter, een kleine knecht respectievelijk 3,- en 2,50. Een dienstmeid was voor 2,50 a 3,- per week in dienst. Een liter melk kon je op de boerderij kopen voor 3 a 4 cent per liter. Eieren werden soms afgele verd voor 2 of 3 cent per stuk. Een pasge boren kalf bracht 1,- tot 3,- op, een vare koe rond de 100,-, een mooi kalf- vaars 150,- tot 200,- en het slachtvee heb ik nog verkocht voor dertig cent per kilogram levend gewicht. Aardappels kost ten 2 tot 3 cent per kilogram, bruine bonen werden verkocht voor 8 cent per kilogram. De tarwe - met regeringssubsidie - kon het eerst tot 9, later 12 cent per kilogram brengen. Daartegenover stond een huis huur van 1,- a 1,50 per week. Een nieuw pak kocht je vanaf 15,-, een nieu we fiets had je al voor 20,-, en een fiets band kostte 0,75 tot 1,-. Een nieuw huis bouwen kostte tussen de 2.500,- en 3.000,-. In de winkels was van alles volop te koop maar je moest er wel geld voor hebben, en de doorsnee mens kon nauwelijks het nodige kopen. Distributie Toen de oorlog in mei 1940 uitbrak en ons land bezet werd, waren de Duitse soldaten sprakeloos toen ze zagen dat onze win kels zo rijk voorzien waren van goede spullen. Ze maakten er ook goed gebruik van door zoveel mogelijk in te kopen en naar huis te sturen. In hun land bestond allang een distributie. In het begin ging bij ons alles nog zijn gewone gangetje, maar al spoedig werd ook hier de distributie ingevoerd. De motorbrandstof kwam op de bon en er moest verantwoording worden afgelegd van de hoeveelheid brandstof die voor het dorsen gebruikt werd. Verscheidene artike len werden moeilijker verkrijgbaar. Voor hamsteren was er meestal geen geld en men dacht er ook niet zozeer aan. Maar de distributie zette zich voort, de riem werd hoe langer hoe meer aangetrokken en op den duur was alles op de bon: levensmid delen, textiel, schoeisel. Fietsbanden op toewijzing, als je kon aantonen dat je ze nodig had. De boerderij kreeg leveringsplicht van alle producten. Voor de Wehrmacht werden de paarden gevorderd en ook het nodige vee. Er werd een veeboekje ingevoerd en elk beest op de boerderij werd geregistreerd. Zo nu en dan kreeg het bedrijf controle van de C.C.D. (Centrale Controle Dienst). Antracietgas We leefden in die tijd van surrogaat. Er was koffiesurrogaat en theesurrogaat. Textiel werd slecht van kwaliteit. In het tweede jaar van de bezetting kreeg je ook geen brandstofolie meer. Vrachtauto's,

de Wete | 1998 | | pagina 6