Putdeksels Een speurtocht langs de straten van de Middelburgse binnenstad ren zaak vocht. Hij gebaarde zoiets van "ja, maar wij moeten ook eten." Ik keek nog even naar de stapel opgezakt graan met die levensgrote etiketten. Het leek net zaaigraan. Opeens had ik een helder idee. Ik zei tegen de commandant: "U kunt dit graan niet meer eten. Het is zaaigraan en ont smet met vergif. Als u er van eet dan gaat u dood." De uitdrukking op zijn gezicht ver anderde op slag. Het woordje vergif had hem schuw gemaakt. Er moest uit zijn manschappen een 'bauer' (boer) komen die verstand van zulke dingen had. Die vroeg mij of het gebeitst was. "Ja," ant woordde ik, "het is gebeitst met vergif voor de zaai." De commandant gaf prompt opdracht het graan terug te brengen. Die leugen om bestwil was geen zonde. J. Brasser Dit verhaal werd eerder gepubliceerd in het Zeeuws Landbouwjournaal, begin jaren tachtig. Oogink N'dal (Nijverdal), Boddaert Middel burg, Vulcanus Doetinchem, Globe Tege- len, Nering Bögel Weert, Lovink Terborg, Wavin Hardenberg, Kamphuis Zwolle, Ber gen op Zoom, TBS, Brandkraan, Hydrant, Telefoon, Water, Gas, Putrand. Er valt veel te lezen op straat. Een wandeling door Middelburg wordt als het vangen van exo tische vlinders. Je bent blij met een nieuw exemplaar. Ik heb het over putdeksels en over vragen die het zien van die fraaie stukjes gietijzer oproept. Want waar zijn ze gebleven, de (kleine) gieterijen waarvan je de deksels in nieuwe wijken niet meer tegenkomt? Hoe zijn ze tenondergegaan? Zijn ze opgeslokt door Nering Bögel in Weert en Globe in Tege- len? Kent iemand de geschiedenis van Boddaert in Middelburg? Ik zou graag meer weten van dat bedrijf. De naam Boddaert komt in het telefoonboek, onder Middelburg, niet meer voor. Wat zit er onder het deksel met 'Brand kraan' en wat krijg je te zien bij 'Hydrant'? Waarom krijgt 'Brandkraan' een hoogst enkele keer de toevoeging +GF+? Wat betekent TBS in dit geval? Komt er een dag dat ik onder al die deksels ga kijken? Het was een plezier om met een vegertje de putdeksels schoon te maken, er een vel tekenpapier op te leggen om daarna met potlood een afdruk te maken. Het kinder lijke plezier in het maken van geld kwam terug, toen met centen en stuivers iets soortgelijks werd gedaan. Ik kreeg leuk commentaar van voorbijgan-

de Wete | 1998 | | pagina 10