Nieuwe uitgaven 'k heleze Dit ooggetuigeverslag van de Domburgse ambtenaar Van Dijcke brengt ons even terug in de tijd. Het gunt ons een kijkje in het vermaak van onze achttiende-eeuwse voorouders. En passant geeft het ook informatie over het Domburgse strand, waar de zandspiering nog welig tierde en het feit dat de fundamenten van de tempel van Nehalennia in 1731 tot de belangrijk ste archeologische attracties op Walcheren gerekend konden worden. Peter Blom In vogelvlucht In een buitenmodel boek met luchtfoto's van Middelburg tussen 1921 en 1964 staan zeer fraaie afbeeldingen. Grote foto's, scherp genomen, geven het gevoel in die vroegere werkelijkheid te kunnen stappen. Zie ook dat boek over de lucht- verkenningen van Walcheren van Crucq, hier reeds eerder besproken. Als je er een vergrootglas bij zou pakken, kun je op sommige foto's bijna de mensen herken nen. Dan valt op dat KLM Aerocarto, die voor de foto's tekende, een hoge kwaliteit leverde. De foto van de Middelburgse weekmarkt in de jaren twintig is net zo fraai als de jongste foto. Er zit voor vrijwel alle leeftijden, behoudens die van na 1964, wel iets in waarbij oude tijden herleven. Zelf ben ik het meest gecharmeerd van een luchtfoto van mijn ouderlijk huis in de net in aanbouw zijnde Stromenwijk, begin jaren zestig. En het was waar: de oorzaak van die constante verzakking van onze tuin lag hem in het feit dat juist in onze achtertuin een grote bouwkeet stond. Eens even kijken of we al dat werk en het bijbe horende zweet om de grond telkens weer te verhogen met terugwerkende kracht nog vergoed kunnen krijgen. Ik kan me nóg de eendjes herinneren, die alleen in onze tuin een prachtige vijver tot hun beschikking hadden. Mooi bewijsmateriaal, die foto. De teksten van Peter Sijnke zijn kort maar duidelijk en geven een goed overzicht van de veranderingen van de stad gedurende een halve eeuw. Je zou eigenlijk de stads uitbreidingen van na 1964 in een tweede uitgave moeten onderbrengen, want sinds die tijd is Middelburg natuurlijk enorm uit gebreid. Overigens, je krijgt dit boek niet makkelijk in de boekenkast. Wij mensen hebben vliegtuigen nodig om ons van bovenaf een beeld te kunnen vor men van onze leefwereld. Vogels niet, die hebben vleugels. Onder de titel Vogelvrij hebben drie vogel liefhebbers hun gevederde vrienden in woord en beeld eer bewezen. Dit boek roept bij mij tegenstrijdige gedachten op. De verhalen en de illustraties zijn leuk, leerzaam en een aanwinst voor de Zeeuw se natuurboekenmarkt. Insiders kennen de verhalen van Chiel Jacobusse en Arnold van der Wees al en de illustraties van Adri Karman zijn ook niet onbekend, maar dat

de Wete | 1998 | | pagina 36