Reactte De Wete weet het is niet erg; ze zijn nu gebundeld en dat is prima. Waar ik veel meer moeite mee heb is de vormgeving. Het boek heeft welis waar als ondertitel Zestig vogelportretten, maar dan hoef je toch niet op elke pagina dezelfde (saaie, metaalkleurige) lijstjes rond de illustraties te zetten, laat staan bovenin het nota bene gespiegelde kopje van de desbetreffende vogel - kan het laffer - af te beelden. De vormgeving breekt zo de inhoud af en dat vind ik dood zonde. De verhalen en illustraties hadden een betere vormgeving verdiend. Robbert Jan Swiers Peter Sijnke, Oud Middelburg vanuit de lucht, Hoogeveen 1997, 24,95. Chiel Jacobusse, Arnold van der Wees enAdri Karman, Vogelvrij; Zestig Zeeuwse vogelportretten. Abcoude 1997, 25,-. Da's goed spul, zeker êên mee zes A's Frans van den Driest, de auteur van Vadertjes, las met grote belangstelling het artikel Chocolademolens en de Fak Brou wers van E. van Wijk (De Wete, april 1998). Zelf verzamelde hij ook gegevens over de Zeeuwse chocolademolens in ver band met een uitdrukking van Jan Vader die met hetzelfde onderwerp te maken heeft: 'Das goed spul, zeker êên mee zes A's.' Daarom nog een enkele aanvulling op het artikel van Van Wijk. 'De kwaliteit van de chocolade werd aan gegeven door een aantal A's. Hoe meer A's, hoe beter de kwaliteit. Van Wijk noemt een kwaliteitsaanduiding van A tot AAAAA. Jan Vader, die de Zeeuwse chocolade met de A's nog gekend heeft, vermeldt dat de beste kwaliteit zes A's had. Omdat de Zeeuwse chocolade ook buiten deze provincie geliefd was, maakten de Noord-Hollandse chocolademakers, waar onder Van Houten, chocolade die ze de naam 'Zeeuwsch wapen' gaven. Op een prijslijst van Van Houten uit circa 1830 wordt de Zeeuwse chocolade met de A's vermeld. Overigens had ook de Noord-Hol landse chocolade een kwaliteitsaanduiding met een aantal A's. De uitdrukking is duidelijk. Had je iets met uitstekende kwaliteit, dan was het product synomiem aan de Zeeuwse chocolade met zes A's.' Glas-in-loodramen in bedrijfsgebouwen De heer A. Hermsen van het Middelburgse buizenbedrijf Herstaco tipte ons op een fraai glas-in-loodraam. Herstaco is geves tigd in het pand van het voormalige metaalbedrijf van Polak aan de Nijver- heidsweg in Middelburg (Arnestein II). Het glas-in-loodraam bevindt zich in de hal

de Wete | 1998 | | pagina 37