ting van de openbare ruimte. Steeds meer gemeenten vragen zich bij de ontwikkeling van een nieuwe wijk af hoe het er uit moet zien, welke kwaliteitseisen gesteld moeten worden. Architectonische kwaliteit ligt in het ver lengde daarvan. Gemeenten bevorderen het inschakelen van architecten en wijzen soms delen van nieuwe plannen aan spe cifiek voor nieuwe (gedurfde) ontwerpen. Nieuwe wijken zullen er beter en geva rieerder uit gaan zien. De milieukwaliteit in de bouw dient meer dere doelen: zuinig omspringen met grond stoffen, beperking van het energiegebruik en bevordering van de gezondheid van de bewoner. In de woningbouw gaat het daar bij vooral om: betere isolatie, gebruik van milieuvriendelijke materialen, zonne-ener- gie en gebruik van regenwatersystemen. Het gevolg hiervan is dat woningen er anders uit gaan zien, functioneel aan het gebruik van zonne-energie en zonnecellen (opwekking elektriciteit) en functioneel aan het gebruik van passieve zonne-energie (serres). Herstructurering Momenteel is er sprake van een grote marktvraag naar woningen. Door de gun stige economische omstandigheden maakt de consument een kwaliteitssprong. Gevolg is dat er meer woningen worden gebouwd dan de groei van het aantal huis houdens rechtvaardigt. Dit betekent dat er onvermijdelijk overschotten zullen ontstaan in delen van de bestaande woningvoor raad. Leegstand en verpaupering dreigen. Wil men aan de grote vraag van de consu ment tegemoet komen, en daar is veei voor te zeggen, dan is sanering en her structurering van bepaalde wijken onont koombaar. Dat is echter moeilijk, lastig en duur. Daarom zal het nodig zijn dat meer samenhang gebracht wordt tussen (uitbrei- dingsjnieuwbouw en herstructurering van de bestaande woningvoorraad. Een extra dreiging van dit te veel bouwen is dat er onnodig extra ruimtebeslag plaatsvindt. Ik kom daar nog op terug. Door de bank genomen betekent dit dat in de komende tien jaar Walcheren er niet alleen aan de randen van de steden en de dorpen anders uit gaat zien, maar dat ook de bestaande gebouwde omgeving aan verandering onderhevig zal zijn. Platteland Wat betekenen die kwaliteitsthema's nu voor het platteland? In principe zullen daar dezelfde thema's van toepassing zijn, alleen door de schaal en een wat dieper geworteld traditionalisme zijn de kansen wat minder. Gevaar is wel dat de witte schimmel, zoals de nieuwste uitbreidingen van de dorpen wel gekarakteriseerd worden, verder zijn kans krijgt en dat de verstening van het platteland verder toeneemt. Door de bouw woede van de laatste twintig jaar zijn veel dorpen de dorpen niet meer. De dorpen zijn meer uitbreidingswijken van de regio nale kern geworden, de woningbouw ziet er althans precies hetzelfde uit. Als op het platteland niet ook daar prominente aan dacht wordt gegeven aan de genoemde kwaliteitsthema's, dan zal ieder Walchers dorp er in 2010 precies hetzelfde uitzien. Wellicht is het zelfs nodig om rigoureuze maatregelen te nemen en geen enkele planmatige ontwikkeling meer toe te staan, maar een meer natuurlijke ontwikkeling. Zonder dit nu verder precies uit te werken, denk ik dat het wat meer verspreid liggen-

de Wete | 1998 | | pagina 19