de bebouwing oplevert en hier en daar wellicht wat lintbebouwing, maar dat zal veel beter in het landschap passen en het blijft dorpser. Ook de los in het buitengebied staande woningen behoeven bescherming. Gevaar dreigt dat bestaande karakteristieke wonin gen worden vervangen door moderne wo ningen zoals ze in de nieuwbouwwijken te vinden zijn. Probleem is dat noch het Streek plan Zeeland noch gemeentelijke bestem mingsplannen de karakteristiek van de woon bebouwing in het buitengebied beschermen. Verstening van het platteland wordt niet alleen veroorzaakt door de bouwwoede in de dorpen maar ook de recreatie doet een duit in het zakje. De komende tien jaar zal er een vervaging optreden tussen recre atief en permanent wonen. Steeds meer welgestelde ouderen zullen door de toege nomen kwaliteit van recreatiewoningen kiezen voor permanente bewoning van die recreatiewoningen. In het algemeen is dat weliswaar niet toegestaan maar hiertegen optreden is meestal geen bestuurlijke hobby. Dit zal als neveneffect kunnen heb ben een toenemende ruimtevraag voor nieuwe recreatiewoningen. Slechts een helder en consistent handhavingsbeleid met betrekking tot permanent wonen in recreatiewoningen kan dit voorkomen. Marktontwikkelingen en trends Zoals reeds gezegd vraagt de markt meer nieuwe woningen dan op grond van de groei van het aantal huishoudens verwacht mag worden. Als gevolg van de gunstige economische omstandigheden maakt de consument een kwaliteitssprong. Trend in die marktvraag is vraag naar exclusieve en extensieve woonmilieus (zie onder andere Goese Meer). Om aan deze vraag te vol doen zijn er de laatste jaren heel wat stu dies, ideeën, plannen en schetsen de revue gepasseerd. De één realistischer dan de ander, maar toch! In het hiernavolgende zal een aantal van die plannen en ideeën beschreven worden. Het gaat er slechts om een beeld te geven zonder volledig te zijn en zonder een uit spraak te doen over het realiteitsgehalte. Long beach Vlissingen Een idee uit een studie in opdracht van de Rijksplanologische Dienst. Het betreft een 350 hectare groot gebied tussen globaal Vlissingen, Meliskerke en Zoutelande waarin het landschap getransformeerd wordt tot een gebied met natuur, water, groenrecreatie en woningen. leder uniek en samen sterk Een studie naar de invulling van het mid dengebied tussen Middelburg en Vlissin gen. Een boulevard aan de Middelburgse kant en waterkastelen (in de vorm van vestingwerken) aan de Vlissingse kant. Overigens zijn er voor dit gebied ook ideeën geweest voor een project 'golf en wonen'. Hoe breng je het Veerse Meer naar Middelburg Een van de ideeën voor de stadsvisie van Middelburg door BVR, het bureau dat de gemeente Middelburg heeft ingehuurd om vier toekomstontwikkelingen te schetsen. Nieuwe landgoederen In een door de ministeries van VROM en LNV uitgeschreven prijsvraag 'Nieuwe landgoederen' is ook een ontwerp ge maakt voor de binnenduinrand van Dom burg. Een 110 hectare groot gebied met meerdere woningen en mogelijkheden voor

de Wete | 1998 | | pagina 20