Archiefvondsten Oostkappelse scheijdtsteenen en Serooskerkse tiendesteenen een economisch onaantrekkelijk gebied voor toerisme. Kamperen bij de boer, kamerverhuur, oude ambachten enzo voorts zijn leuke individuele bedrijvighe den. Wellicht interessant voor de private ondernemer maar onvoldoende om toeris tisch 'op de kaart' te blijven. Daartoe is onvoldoende kennis en kapitaal aanwezig in de concurrentieslag met 'de groten'. Uitgangspunten Gelet echter op het voorgaande zou het als volgt kunnen gaan, als de genoemde uitgangspunten tot logische keuzes nopen. 1De verdergaande wens om tot natuur behoud en natuurherstel te komen zal veel ruimte eisen. 2. Grotere mobiliteit, maar ook veel meer actief medegebruik door toeristen van de overblijvende publieke ruimte zal veel 'drukte' veroorzaken, waardoor een gevoel ontstaat dat er steeds meer toeristen zijn. Er zal door deze toeristen een veel groter beslag op de publieke ruimte worden ge legd: surfplanken, hanggliders, motorfietsen, cabriolet-auto's, mountainbikes, parasail- ers, sportvliegers, zweefvliegers, kanoers, zeilers, sportduikers, vissers, ruiters etc. 3. Extra druk zal komen door de 'vakantie pakketverkoop'. Dat wil zeggen dat de gasten veel korter verblijven, maar in die tijd veel meer willen 'beleven'. 4. Het achterland blijft achterland en zal onvoldoende de druk van de kust opvan gen. 5. Steden en dorpen aan de kust zullen heel sterk vercommercialiseren. De gepleegde investeringen vragen om rende ment, waardoor hard zal worden getrokken aan seizoensverlenging. Kortom, niet veel meer mensen tegelijk, wel veel meer per jaar, veel minder 'trou we' gasten, veel beweging, veel aan- en afreis, veel actie vooral in de publieke ruimte, veel minder groei in accommoda ties dan wordt gedacht. Heel veel investe ringen in diverse recreatieondernemingen. H.J. van Koeveringe De heer Van Koeveringe is directeur van Roompot Recreatie Beheer B.V. Bij tijd en wijle worden vragen gesteld over paaltjes die hier en daar nog in het Wal- cherse landschap te zien zijn (zie De Wete, april 1998). In veel gevallen gaat het om grensstenen of markeringspalen. Documenten over deze objecten zijn in diverse archieven te vinden. Om voor grensgeschillen met zijn naburen gespaard te blijven sloot de ambachtsheer van Oostkapelle, Joan Galterus van der Poort, in december 1768 een overeen komst met zijn collega's uit Grijpskerke, Aagtekerke en Serooskerke om het ambachtsheerlijk gebied vast te stellen.'

de Wete | 1998 | | pagina 31