opgesteld op verzoek van de Algemeene Nederlandsche Maatschappij ter Begunsti ging van de Volksvlijt te Brussel. Met de meeste nauwkeurigheid moest een lijst met 'het getal der ontbrekende of te her plaatsen scheidpalen, benevens de letters of nummers waarmede deszelve zijn geteekend geweest' worden gestuurd naar Tiendpaaltje op de hoek van de Baljuwstraat en de Wijngaardstraat in Veere. (Foto Leo Holle- stelle) de heer Van Deinse, de agent van deze maatschappij in Middelburg. Van de 25 stenen stonden 16 nog onbeschadigd op hun plaats. De overige stenen waren ver dwenen of het merk was onleesbaar geworden. Een steen op de hoek van de Baljuwstraat en de Wijngaardstraat in de stad Veere draagt het merk 197 ZT 1. In bovenstaan de lijst vermeldt Melis '1 steen gevonden in de sloot en 1 steen gevonden gemerkt 197 ZT 2'. Vervolgens kan op de tienden- kaart van Walcheren nummer 197 worden opgezocht. Het gaat hier om het oostelijk deel van het tiendblok 'Geidtiende'. Uit beide archiefvondsten kan geconclu deerd worden dat de ambachtsheerlijkheid Oostkapelle in 1765 alsmede de tiendblok- ken in de gemeente Serooskerke in 1829 werden begrensd door tientallen genum merde stenen paaltjes. Dat in de loop der jaren palen zijn verplaatst moge blijken uit de verhuizing van de Serooskerkse Geld- tiende-steen naar de Veerse Baljuwstraat. Van de 52 Oostkappelse stenen staat de mooiste nog op z'n plaats. Peter Blom Met dank aan Marjan van Keeken, And Everaers en Ivo Back voor hun inbreng. Noten: 1. H.M. Kesteloo, Oostkapelle in woord en beeld, Middelburg, 1909, pp. 21-22. 2. Gemeentearchief Veere, Archief stad Veere, voorl. inv.nr. 4069. 3. Ibid. 4. E. Midler en K. Zandvliet, Admissies als landmeter in Nederland voor 1811, Alphen aan den Rijn, 1987, p. 219. 5. Gemeentearchief Veere, Archief van de gemeente Serooskerke (1811-1966), voorl. inv.nr. 28.

de Wete | 1998 | | pagina 34