de bouw, het middeleeuwse kerkinterieur, de beeldenstorm, de archeologische waar nemingen, het orgel, het carillon, de brand van 1911 en de laatste restauratie. Dat er, ondanks de brand van 1911 en de Tweede Wereldoorlog, toch nog oudheden te bewonderen zijn, danken we aan de bij dragen van amateur-archeologen die 'temidden van machinaal geweld, lawaai en stofwolken...' zich noodgedwongen moesten beperken '...tot het opmeten, op schaal intekenen en fotograferen van de zichtbare resten, waarna deze werden weggebroken en de vloer werd geëffend.' Dat leverde dan toch nog aardige vond sten op, waaronder een betegelde grafkel der (half) onder het monument van Bar- well. Gelukkig kon deze grafkelder wel worden gerestaureerd; hij is nu te bewon deren onder een glazen plaat. Maar waar hebben we dat verhaal eerder gehoord, over die archeologische verken ningen die in grote haast moesten plaats vinden? Dan kom je als vanzelf bij het boek over de Markt van Middelburg en de nijverheid in die stad. Met de herinrichting van de Markt dit jaar was er de mogelijk heid voor archeologische verkenningen. Let wel, geen opgravingen, daar was geen tijd voor. De net onder het plaveisel liggen de fundamenten van de Westmonsterkerk werden al snel door kabelsleuven doorsne den, weggehakt en -gebroken. En als er geen groepje in weer en wind keihard wer kende amateur-archeologen had meege holpen, had project-archeoloog Van Kem pen nog niet de tijd gehad zijn potlood te slijpen voor het intekenen van de funda menten. Waarvan akte. Maar daar gaat het boek niet over, alhoewel Peter Sijnke in het openingsartikel schrijft het jammer te vinden dat er niets met de restanten van de Westmonsterkerk is gebeurd. De artike len van de vier auteurs gaan over Markt en Stadhuis, de andere markten in de stad, de calicotnijverheid (katoenen stof) in de negentiende eeuw en de industriële ontwikkeling van Middelburg in de negen tiende eeuw. Stuk voor stuk boeiende ver halen. De Werkgroep Stadsgeschiedenis Middelburg heeft hiermee weer een paar parels aan het snoer van kennis over het Middelburgse verleden geregen. Beide boeken zijn in zwart-wit uitgevoerd, bevatten bijzonder lezenswaardige artike len en verdienen een plaatsje in de boe kenkast van iedere geïnteresseerde in de geschiedenis van Vlissingen en Middel burg. Robbert Jan Swiers Ad Tramper en Wikky Pias-van Rijsoort, 'Zeven eeuwen Sint Jacobskerk, geschie denis en restauratie', De Koperen Tuin Goes 1998, gebonden, 120 pagina's, 49,90. P.W. Sijnke, J. Louwerse, P.J. Smalle- gange en E. van Wijk, 'Van alle markten thuis, geschiedenis van markt en nijver heid te Middelburg', ADZ Vlissingen 1998, paperback, 116 pagina's, 24,95.

de Wete | 1998 | | pagina 37