gevel, een merkwaardige straatnaam of een bocht in een dijk vormen evenzovele verwijzingen naar vroeger. Na een intro ductie en een algemene inleiding (eerste bijeenkomst) zullen gedurende zes daar opvolgende avonden verschillende des kundigen, ieder vanuit de eigen invalshoek en aan de hand van concrete 'stukken' (archiefstukken, museumstukken, gebou wen etc.) de geschiedenis van (vooral) het Walcherse platteland belichten tegen de achtergrond van de Zeeuwse geschiede nis. Een nog nader te bepalen activiteit op zaterdag sluit de serie cursusavonden af. Voorkennis is niet nodig. Duur: 7 avonden van 19.30 tot 21.00 uur en 1 zaterdagoch tend van 10.00 tot 12.00 uur. Aanvang: maandag 25 januari 1999. Cursusgeld: ZVU-leden/leden Heemkundige Kring Wal cheren 85,-; niet-leden 115,-. Voor deze cursussen kunt u zich opgeven bij de Zeeuwse Volksuniversiteit, Span jaardstraat 51, 4331 EP Middelburg, tel. 0118-634800. Zeeuws Filmarchief Vertoningen van oude Zeeuwse (amateur films, onder meer tijdens de Zeeuwse Filmdagen, worden steeds druk bezocht en het televisieprogramma Terugkieke op vrijdagavond bij Omroep Zeeland trekt veel kijkers. Voor de kennis van ons verleden zijn ver schillende bronnen voorhanden. Van de afgelopen honderd jaar bestaan behalve foto's ook bewegende beelden. Juist film stelt ons in staat direct contact te krijgen met dat verleden. Elke oude film is interes sant: met of zonder geluid, huiselijke tafe relen, opnamen uit de natuur, van feesten en partijen of wat zoal door de camera is vastgelegd. Filmmateriaal is kwetsbaar: het beeld kan vervagen, de film breekt, de perforatie raakt onherstelbaar beschadigd. Omdat films zo belangrijk zijn, zet het Zeeuws Filmarchief zich in voor het behoud van het materiaal. Om te beginnen zijn de films die bekend zijn, opgenomen in een catalogus. Films in het beheer van instellingen die deel uitmaken van het Zeeuws Filmarchief, worden verantwoord opgeborgen. Zo mogelijk wordt van alle films een kopie gemaakt voor raadpleging. Door middel van een folder wil het Zeeuws Filmarchief amateurfilmers wijzen op de mogelijkheden hun werk te laten registre ren. Daarnaast wordt aangegeven dat film materiaal de moeite waard is om zorgvul dig te bewaren, bijvoorbeeld bij een van de deelnemende instellingen. In het Zeeuws Filmarchief nemen deel: de archiefdiensten van de gemeenten Axel, Borsele, Goes, Hulst, Kapelle, Middelburg, Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen, Veere en Vlissingen; Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen; Omroep Zeeland; Provincie Zeeland (afdeling Voorlichting); Rijksarchief in Zee land; Stichting Cinema Middelburg; Zeeuws Documentatiecentrum en Zeeuws Museum. De folder is verkrijgbaar bij het secretariaat van de werkgroep, tel. 0118-654285.

de Wete | 1998 | | pagina 46